31 maja 2023 r. w trzecim dniu obozu nasi uczniowie poznali historię powstania styczniowego.

Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Twierdzy Modlin. Przewodnik zapoznał nas z burzliwą historią tego miejsca, z wieży widokowej podziwialiśmy rozległą panoramę. Po obiedzie udaliśmy się na wycieczką tematyczną do Warszawy. Przewodnik poszerzył naszą wiedzę podręcznikową o powstaniu oprowadzając nas po ciekawych miejscach i opowiadając historie ludzi związanych z tym wydarzeniem. Byliśmy na Placu Zamkowym, na Uniwersytecie Warszawskim, tradycyjnie odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza i zachwyciła nas majestatyczna bryła Teatru Wielkiego. Będąc na Starym Mieście pokłoniliśmy się mistrzowi Janowi Kilińskiemu.