Wizyta w Finlandii
min_finW dniach 07.05 -10.05.2012r. odbyła się druga wizyta uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku w ramach projektu Comenius ,,Demokracja – działajmy na jej rzecz!”. W październiku 2011 roku młodzież w ramach tego projektu uczestniczyła w wymianie, której miejscem docelowym była Austria.
Tym razem uczniowie Joanna Matyszczak, Beata Męzik, Kamil Kłysiński i Krystian Fiutek wraz z opiekunami mgr Magdaleną Trzepizur i mgr Katarzyną Szymczyńską udali się do Ikaalinen, miejscowości w południowej części Finlandii.
Program wizyty był bardzo interesujący – uczniowie zwiedzili Ikaalinen, pływali po jeziorze łodziami nazywanymi „church boats”, uczestniczyli w grach zorganizowanych przez osoby goszczące.
Najbardziej atrakcyjnym punktem okazał się jednak wyjazd do Helsinek. Uczestnicy wymiany nie tylko zwiedzili parlament, gdzie spotkali się z posłem ale i także wzięli udział w interesującej dyskusji na temat Unii Europejskiej, systemu parlamentarnego w Finlandii, a także pracy posła.
Wizyta w Finlandii nie polegała tylko na zwiedzaniu i dobrej zabawie. Uczniowie intensywnie pracowali nad projektem, przygotowując pytania dotyczące różnych zagadnień związanych z Unią Europejską, takich jak: ochrona środowiska, służba zdrowia, przemysł, energia, ochrona konsumencka i zdrowa żywność. Pytania te zostaną wykorzystane podczas kolejnej wizyty w Strasburgu.
Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mieli ogromną szansę poznać także życie codzienne Finów, a co najważniejsze poćwiczyć język angielski, który był językiem roboczym.

Oto wypowiedź jednej z uczestniczek wymiany, Joanny Matyszczak:
Uważam, że takie wyjazdy dają szansę poznania innej kultury i zwyczajów. Jest to doskonała forma rozwinięcia umiejętności językowych. Atmosfera była bardzo przyjazna, nawiązaliśmy mnóstwo nowych znajomości z uczniami z innych krajów – Austrii, Niemiec i mamy nadzieję, że będziemy utrzymywać z nimi dobre kontakty.

Do wiadomości podała mgr Magdalena Trzepizur