logo SZ NR 1 w Kłobucku

Info

15 MARCA 2024 r. - Dzień Otwarty w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku

Pobyt młodzieży w Brühl
min_1W dniach 26.01.2013-1.02.2013 uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 przebywali w szkole partnerskiej Berufskolleg w Brühl. Kolejna wizyta odbywała  się w ramach umowy o współpracy podpisanej przez dyrektorów szkół. Jeden z punktów tej umowy dotyczy możliwości wyjazdów uczniów i wizytowania partnerskich szkół.
Wyjazd odbył się w ramach Programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, z którego to uczniowie otrzymali dofinansowanie do kosztów podróży a strona niemiecka dofinansowanie programu i działań podczas pobytu. W wymianie wzięło udział 15 uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 i 15 uczniów z Berufskolleg. Organizatorkami wyjazdu  i opiekunkami uczniów były nauczycielki języka niemieckiego Joanna Morawska i Kamilla Strzeszyna oraz nauczycielka języka angielskiego Katarzyna Stefaniak.
Podczas pobytu uczniowie zakwaterowani byli w rodzinach uczniów niemieckich. Dzięki temu mieli okazję poznać życie rodzinne swoich rówieśników oraz zwyczaje w nich panujące. Uczniowie codziennie uczęszczali do szkoły razem ze swoimi partnerami. Razem z nimi brali udział w zajęciach szkolnych oraz uczestniczyli w programie przygotowanym przez nauczycielki niemieckie.
Tematem przewodnim zajęć było hasło "ja w oczach drugiego człowieka". Uczniowie wykonywali wiele ciekawych zadań pod kierunkiem nauczycielki sztuki pani Annetty Rosensträtter. Efekty ich prac zostały uwiecznione na zdjęciach. Oprócz pracy nad projektem strona niemiecka zaproponowała  polskim uczniom wiele atrakcji. Urząd Miasta zorganizował dla nich zwiedzanie z tematem przewodnim "das jüdische Brühl", podczas którego młodzież usłyszała przedwojenne historie Żydów mieszkających w tym mieście. Uczniowie zwiedzili również Muzeum Historii Niemieckiej w Bonn oraz najstarsze pochodzące z 1709 roku  muzeum perfum w Europie "Das Duftmuseum Farina" w Kolonii.
W Kolonii młodzież odwiedziła den Kölner Dom- najstarszą gotycką katedrę w Europie. Wielu  uczniów weszło na jedną z wież katedry (wysokość 157 m).
Wyjazd do Niemiec  w ramach wymiany młodzieży był doskonałą okazją do poznania nowych miejsc, zawarcia nowych znajomości, poznania kultury, zwyczajów, stylu życia rówieśników, porównania go, a przede wszystkim do doskonalenia języka niemieckiego i angielskiego.

Do wiadomości podała mgr Kamilla Strzeszyna

Pobyt młodzieży w

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr