Na pojedynek z ortografią...
minmin_1min_215 kwietnia 2015 roku odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Szukamy Mistrza". Organizatorki - panie Beata Zbrońska i Małgorzata Śliwa – zaprosiły do udziału uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu kłobuckiego.
Jak co roku zmagania z ortografią przebiegały dwuetapowo: eliminacje szkolne (etap wewnątrzszkolny, którego celem jest wyłonienie pięciu najlepszych uczniów – reprezentantów poszczególnych szkół) i eliminacje międzyszkolne przeprowadzane w ZS nr 1 w Kłobucku.
W tegorocznym konkursie uczestniczyło 39 osób. Gimnazja reprezentowali uczniowie z: Opatowa (Aleksandra Sławuta, Arkadiusz Antczak), Przystajni (Julia Tomczyk, Sandra Wosik, Aleksandra Kopacz, Piotr Rudzki, Monika Kucharczyk), Węglowic (Natalia Górecka, Monika Nicia, Karina Sierkiejczyk, Emilia Pytel, Olga Baranowska), Kłobucka - Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (Zuzanna Kozak, Milena Raszewska, Martyna Pąklak, Krzysztof Sołtysiak) i Gimnazjum im. Jana Pawła II (Katarzyna Bucka, Tomasz Nowakowski, Paulina Kurzacz, Dominika Sulej, Alicja Długosz), natomiast szkoły ponadgimnazjalne - przedstawiciele ZS nr 1 w Kłobucku (Damian Kemuś, Justyna Borycka, Wiktoria Grelińska, Monika Orszulak, Magdalena Kulej, Katarzyna Warzycha), ZS nr 2 w Kłobucku (Barbara Starczewska, Justyna Kurzacz, Milena Krajewska), ZS nr 3 w Kłobucku (Ada Bryś, Zuzanna Sobiś, Szymon Ujma, Adam Wrocławski, Łukasz Glajzner) i ZS w Krzepicach (Kaja Izydorczyk, Daria Cer, Daria Lizurej, Piotr Jelonek).
Uczestników konkursu, jak również towarzyszących im nauczycieli w imieniu organizatorów powitała pani wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku – Bożena Trzepizur, życząc wszystkim przysłowiowego połamania piór i znalezienia mistrza ortografii powiatu kłobuckiego.
Uczestnicy zmagali się w tym roku z tekstem, ukazującym hipochondryka, który chcąc nie chcąc, dowiedział się, że od dawna poważnie szwankuje mu wątroba. W aptece naprzeciwko domu przeczytał po prostu ulotkę reklamującą pigułki(...) wyszczególniono w niej rozmaite objawy pozwalające rozpoznać tę przypadłość. Nie od razu zapanował nad drżeniem kolan Prysnęły miraże rześkiej starości. Wziąwszy się wreszcie w garść, przejrzał leżący na ladzie plik ulotek. Niebawem skonstatował, że ma bez liku nierzadkich, śmiercionośnych chorób. Półomdlały z przerażenia, zszarzały ze strachu, wypił trzy czwarte szklanki ohydnej cieczy z aptecznej karafki.(..) Cholerę miał niemalże na pewno z poważnymi powikłaniami, na żółtaczkę najwyraźniej cierpiał co najmniej od dzieciństwa, a z bronchitem chyba się urodził. Z ulgą dowiedział się, że pląsawica tymczasem występuje w formie złagodzonej i, jeśliby się na tym skończyło, przede nim jeszcze wiele lat życia.
Uczniowie prezentowali wyrównany poziom umiejętności ortograficznych. Komisja (w składzie: p.R.Zmysłowska, A.Detka, M.Kałwak, A.Stawska-Kulej, A.Grygiel, A.Wilk, I.Florjańska, D.Nodzyńska-Mros, M.Rokosa i D.Cybulska) pracowała bardzo rzetelnie i wyłoniła Mistrzów Ortografii XIII MKO.
W kategorii gimnazjów I miejsce zajęła Alicja Długosz, która najlepiej ze wszystkich uczestników napisała tekst dyktanda (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku), II – Arkadiusz Antczak (Gimnazjum w Opatowie), III – Zuzanna Kozak (Gimnazjum PGSPSK w Kłobucku), wyróżniono – Sandrę Wosik (Gimnazjum w Przystajni).
Natomiast spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych triumfował Adam Wrocławski (ZS nr 3 w Kłobucku), II miejsce zajęła reprezentantka ZS nr 1 w Kłobucku – Justyna Borycka, III miejsce – Wiktoria Grelińska (ZS nr 1 w Kłobucku), wyróżniono także uczennicę z ZS nr 1 w Kłobucku – Katarzynę Warzychę i uczennicę ZS w Krzepicach – Darię Cer.
Nagrody książkowe (ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku), dyplomy, wyróżnienia i podziękowania dla nauczycieli wręczyła pani wicedyrektor Bożena Trzepizur. Organizatorki zmagań ortograficznych podziękowały paniom polonistkom za pracę, uczestnikom za liczne przybycie, zwycięzcom gratulowały umiejętności. Młodzież w czasie pracy komisji miała także okazję obejrzeć film „Szkoła uczuć", ukazujący trudne doświadczenia zakochanych nastolatków. O uczestników konkursu jak co roku zadbała klasa gastronomiczna, która pod czujnym okiem nauczycieli zawodu przygotowała poczęstunek.

Do wiadomości podała p. B. Zbrońska