Sprawozdanie z wycieczki Oświęcim–Kraków
min_1W dniu 6 listopada 2014r. uczniowie z klas IITŻ, IVTE/TL, IVTI, IVTP odbyli wycieczkę programową do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau oraz do Krakowa. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny prezentujący historię powstania i cel założenia obozu oraz zwiedzili obie jego części. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu.
Ta lekcja historii podyktowana była potrzebą budowania pamięci na tym, co nam pozostaje, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali z Holocaustu. Drugim celem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta Krakowa – miejsca, będącego świadkiem najważniejszych dla Polski wydarzeń. Uczniowie odbyli spacer ulicą Floriańską, która wiedzie na Rynek Główny - centrum kultury. Tu zwiedzili Sukiennice, kościółek Św. Wojciecha i Kościół Mariacki, podziwiali obiekty zabytkowe – kamienice i pałace wokół Rynku.
Wycieczka dostarczyła uczestnikom wiele refleksji, a towarzyszyła jej jesienna,ciepła aura.
Wyjazd zorganizowała p. A. Detka, a opiekunami grupy młodzieży byli p. L. Paludkiewicz i p. J. Mońka.

Do wiadomości podała p. A. Detka