Interesującą prezentacją multimedialną oraz francuskim obiadem 17 października podsumowano w naszej szkole realizację projektu stażu we Francji, który odbywał się w ramach programu Leonardo da Vinci.
Dziesięcioro młodych ludzi z klas IV TŻiGD oraz IV TOUG – uczestników stażu było autorami prawdziwej uczty dla duszy i ciała. Zaprezentowano projekt od jego narodzin – stworzenia go przez nauczycielkę języka francuskiego Olgę Biernacką, poprzez rekrutację uczestników, przygotowanie kulturalno-językowe do momentu realizacji – czerwcowej praktyki uczniów w restauracjach francuskiej Owernii.
Uczestnicy przedstawili swoje wrażenia z miesięcznego pobytu we Francji oraz nauki sztuki kulinarnej pod okiem francuskich mistrzów. Wszystko sowicie okrasili ciekawymi zdjęciami, nie tylko ukazującymi kulisy ich pracy, ale także relacjonującymi wycieczki po regionie (Vichy, Montlucon, Magny-Cours) oraz pięknej stolicy Francji.

Praca w restauracji była dla mnie bardzo pozytywnym doświadczeniem, zarówno pod względem uzyskanych umiejętności, jak i poznanych ludzi. Będę to bardzo miło wspominać przez całe życie:)

Agnieszka

Dzięki pracy w restauracji nabyłam wiele umiejętności a także powiększyłam swój zasób słownictwa. Jeśli chodzi o mnie,  jestem zachwycona wyjazdem i chętnie bym go powtórzyła

Ewa

Praca z tak wielkimi profesjonalistami była dla mnie bardzo pouczająca i wzbogacająca, zwłaszcza, że gotowanie jest moją wielką pasją

Mateusz

Następnie podano obiad składający się z:
- przystawki – grzanek z serem kozim
- dania głównego – wołowiny z puree ziemniaczanym i sałatą z sosem winegret
- deseru – „płynącego” ciastka czekoladowego z lodami śmietankowymi

W podsumowaniu brali udział zaproszeni przez młodzież goście – członkowie zarządu Starostwa Powiatowego w Kłobucku: Starosta Maciej Biernacki, w-ce Starosta Roman Minkina oraz członek zarządu Bogusław Rysiewicz,  dyrektor szkoły Anna Nowicka, księgowa Alina Bogacz, kierownik szkolenia praktycznego Wioletta Szlązak oraz koordynator projektu Olga Biernacka i Kamila Bogacz-Bugaj, która wraz z Olgą Biernacką towarzyszyła uczniom podczas wyjazdu do Francji i sprawowała nad nimi opiekę. Prezentacji bacznie przyglądali się młodsi koledzy uczestników stażu – potencjalni kandydaci do udziału w kolejnym takim projekcie. Goście zgodnie przyznali, że efekty miesięcznej pracy naszych uczniów u francuskich restauratorów są widoczne i podkreślili ogromną wartość takich przedsięwzięć. Projekt stażu we Francji realizowany był już w naszej szkole po raz drugi – poprzednio brało w nim  udział sześcioro uczniów, a obecnie już dziesięcioro. Dyrekcja naszej szkoły oraz nauczyciele nie zamierzają poprzestać na zrealizowanych dotąd projektach (w realizacji jest  kolejny, tym razem umożliwiający jednoczesną naukę i pracę we Francji naszym absolwentom, a na etapie planowania następne). Cóż, wszechstronna edukacja uczniów to w naszej szkole hasło przewodnie!
Kamila Bogacz-Bugaj