Chodzimy do teatru!
minmin_1Edward Stachura w swoim wierszu „Życie to nie teatr” pisał: Życie to jest teatr(…) Życie to nie teatr(…)Życie to nie tylko kolorowa maskarada. Młodzież naszej szkoły miała okazję zweryfikować słowa współczesnego „poety wyklętego” na temat teatru i życia. Próbowała odkryć na nowo magię tego miejsca, zmusić się do refleksji nad życiem, bowiem, jak pisał W.Szekspir, Świat jest teatrem, aktorami ludzie,/Którzy kolejno wchodzą i znikają.
Uczniowie kl.IILO (i wybrańcy z kl.IITI) po raz drugi w tym roku szkolnym odwiedzili Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Tym razem obejrzeli nowatorską adaptację „Lalki” Bolesława Prusa (przypomnijmy lektury obszernej, ale obowiązkowej!). Twórcy przedstawienia skupili się na losach Stanisława Wokulskiego i próbowali odpowiedzieć na pytanie, jaka zasada rządzi światem bohaterów powieści.
Grupa realizująca język polski w zakresie rozszerzonym obejrzała także w listopadzie „Moralność pani Dulskiej” – tragifarsę kołtuńską Gabrieli Zapolskiej, skłaniającą do nowego spojrzenia na siebie i najbliższych. Ewelina Pietrowiak, reżyser spektaklu twierdzi, uważne czytanie „Dulskiej” otwiera drzwi do przyznania się przed samym sobą, że nikt z nas nie jest idealny i dom żadnego z nas nie jest wzorem. Sposób, w jaki te wszystkie ciemności sobie potem tłumaczymy, jest właśnie dulszczyzną w postaci czystej.
Teatr częstochowski w marcu zaprasza na spotkanie z Hamletem - księciem duńskim, zmagającym się z własnym szaleństwem.
Może skorzystamy z zaproszenia? – uczniowie mogą zgłaszać się do p. Beaty Zbrońskiej.

Do wiadomości podała p. B. Zbrońska