Wybierz życie - pierwszy krok
minW lutym b.r. Zespół Szkół Nr 1 rozpoczął działania w ramach programu edukacyjnego „Wybierz życie. Pierwszy krok”. Celem programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę. Program skierowany jest do uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców i opiekunów, a także kadry pedagogicznej. Autorzy programu mają nadzieję, że wprowadzenie edukacji prozdrowotnej na temat raka szyjki macicy do szkół, przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy i zainicjowania dyskusji, dzięki której młode kobiety podejmą odpowiednie działania, czyli skonsultują się z lekarzem i wykonają badanie cytologiczne. Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania u kobiet, po nowotworach piersi, złośliwym guzem powodującym co roku około 500 000 nowych zachorowań i 250 000 zgonów. Zachorowalność (ok. 4000 kobiet rocznie) i umieralność (ok. 2000 kobiet rocznie) z powodu raka szyjki macicy w Polsce nie uległa zmniejszeniu od 25 lat, a odsetek kobiet przeżywający 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu jest najniższy w Europie i nie przekracza 50%. Koordynatorami działań w ramach programu w naszej szkole są: mgr Laura Paludkiewicz i mgr Monika Zych. Przedsięwzięcia naszych koordynatorów wspiera specjalista Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kłobucku- p. Małgorzata Chobot.

Do wiadomości podała Monika Zych