OBCHODY 100 – LECIA Harcerstwa Zagłębiowskiego
min2.04.2011r. w Dąbrowie Górniczej odbyła się inauguracja uroczystości związana ze 100-leciem Zagłębiowskiego Harcerstwa. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Bazylice Matki Boskiej Anielskiej podczas której został mianowany Duszpasterz Harcerzy, po której odsłonięto tablicę pamiątkową „W Hołdzie Zagłębiowskim Patriotom” oraz krypta z ziemią z nekropoli, z różnych miejsc Polski i świata.

Po Mszy Św. zuchy, harcerze i wędrownicy wzięli udział w przygotowanych dla nich zajęciach programowych, m.in. w zajęciach sprawnościowych w Parku Wodnym „Nemo”, na kręgielni, w zajęciach artystycznych w Szkole Podstawowej nr 10 oraz w wędrowniczej grze historycznej „Tropami Harcerskiej Drukarni” oraz zwiedzili Muzeum Sztygarka. Dla instruktorów i seniorów przygotowana została Konferencja Historyczna „Jesteśmy stąd…” pod opieką naukową prof. Zygmunta Woźniczki.
O godzinie 15.00 na plac przed Pałacem Kultury Zagłębia odbył się uroczysty apel, w którym wzięło udział blisko 1200 harcerzy z Chorągwi Śląskiej. W apelu wzięli również zaproszeni goście z  I Damą RP panią Anną Komorowską na czele. W trakcie apelu odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Jednostki Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Po apelu korzystając z gościnności Pałacu Kultury Zagłębia odbył się w koncert „Pamiętajcie o ogrodach” przygotowanym przez uczniów i absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej. Podczas Koncertu zostało wręczone wyróżnienie Pani Annie Komorowskiej, a także odznaczenia wyróżniającym się instruktorom naszej Chorągwi.
Przedstawiciele naszej drużyny biorący udział w obchodach inauguracyjnych 100 – lecia Harcerstwa na Ziemiach Zagłębiowskich, podczas tego wyjazdu mieli możliwość zapoznania się z historią harcerstwa na terenie Dąbrowy Górniczej. Po uroczystej mszy św. wzięliśmy udział w grze historycznej „Tropami Harcerskiej Drukarni, zwiedziliśmy Muzeum Sztygarka oraz braliśmy udział w zajęciach sprawnościowych w Parku Wodnym „Nemo” i na kręgielni.
Na wszystkich uczestnikach duże wrażenie zrobił udział w uroczystościach I Damy RP pani Anny Komorowskiej.

Beata Pluta