Dnia 17 listopada 2021 r. - 46 uczniów naszej szkoły ZS Nr 1 w Kłobucku z klas: IV TLP, IV TŻ, III TMa, III LO g, III LO p, IV TM b ,III TEL, III TM g pod opieką nauczycieli: Anny Kasprzak (organizator), Anity Ziomko- Nowak, Anny Wiśnik i Kamili Bogacz-Bugaj udało się na wycieczkę do SGGW w Warszawie.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych „Open Lab” w Katedrze Chemii SGGW w Warszawie. W 3 salach laboratoryjnych pod czujnym okiem pracowników uczelni wykazując się ogromną cierpliwością i zaangażowaniem zmagali się z doświadczeniami chemicznymi jak: proces destylacji olejków eterycznych pozyskanych z owoców cytrusowych, badali odczyny roztworów, przeprowadzali reakcje strąceniowe / soli z kwasami, soli z zasadami, soli z solami/, reakcje wodorotlenków amfoterycznych, reakcje kompleksowania, wpływ odczynu środowiska na przebieg reakcji red-ox na przykładzie nadmanganianu potasu, dokonali analizy jakościowej związków organicznych/ reakcja z odczynnikiem Fehlinga, reakcja biuretowa. Uczniowie mieli możliwość wglądu do pomieszczeń badawczych Wydziału Inżynierii Technologii Żywności, gdzie studenci pracując na prototypach maszyn i urządzeń zajmują się suszeniem żywności w postaci płynnej i stałej. Nasza młodzież wraz z przewodnikami zwiedziła również kampus uczelni. Następnie zwiedziliśmy Stare Miasto w Warszawie zwracając szczególnie uwagę na miejsca o znaczeniu historycznym. Wieczorną porą zachwycił nas Pałac Belwederski, Zamek Królewski, a także zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.