19 lutego  2020 roku już  po raz dwudziesty piąty w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku odbył się Szkolny Turniej Matematyczny dla uczniów klas drugich liceum i technikum.

Organizatorkami Turnieju Matematycznego są  nauczycielki matematyki w Zespole Szkół Nr 1 mgr Bożena Trzepizur,  mgr Ewa Piguła, mgr Beata Dobrowolska , mgr Marzena Nowak , mgr Katarzyna Musialik oraz  mgr Katarzyna  Mrowiec. Gościnnie na konkursie obecna była pani Małgorzata Rojowska emerytowana nauczycielka matematyki naszej szkoły i jednocześnie jedna z inicjatorek tego turnieju.

Celem konkursu jest pokazanie uczniom jak można świetnie bawić się matematyką, wykorzystując nie tylko zadania, ale krzyżówki, gry i dostępne pomoce dydaktyczne. Uczniowie bawią się, a jednocześnie uczą się i utrwalają wiele pojęć matematycznych z planimetrii, funkcji kwadratowej, teorii liczb i geometrii.Sześć czteroosobowych  zespołów klasowych rywalizowało w konkurencjach tj. układanie kostki TAO,  tangramu, domina oraz  rozwiązywaniu krzyżówek matematycznych, szyfrogramów czy deduktogramu. Wszystkie konkurencje były punktowane stosownie do poziomu trudności zadania. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Wyniki klas przedstawiały się następująco:

I miejsce: II TMA
II miejsce : II TG/TI,
III miejsce : II TL/TP,
wyróżnienie otrzymała klasa II LO.

Zwycięskim klasom, dyplomy i nagrody wręczyła pani dyrektor Anna Nowicka.

Turniej był świetną formą sprawdzenia swoich umiejętności  i wiadomości  z matematyki szczególnie pod kątem czekającej uczniów matury z matematyki. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, o czym świadczą wyniki przeprowadzonej na jego zakończenie ankiety. Na podstawie jej wyników organizatorzy utwierdzili się w przekonaniu, że cel został osiągnięty. Uczniowie bawiąc się matematyką dużo się uczą i być może to jest dobry sposób, aby bardziej zainteresować uczniów tym przedmiotem. Konkurencje praktyczne są bardzo lubiane przez uczniów i stanowią świetną zabawę.

Celem  wszystkich organizowanych Turniejów Matematycznych jest popularyzowanie matematyki wśród uczniów naszej szkoły oraz zachęcanie ich do zgłębiania tajników tej może niełatwej, ale bardzo ciekawej dziedziny wiedzy.

Do wiadomości podała: Marzena Nowak