Dnia 31 stycznia 2019 roku uczniowie kl. II TF + TŻ oraz III TŻ po raz kolejny wzięli udział w warsztatach laboratoryjnych z biologii i z chemii na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej.

Warsztaty rozpoczęły się od podziału uczestników na dwie grupy. Pracownicy Wydziału ponownie przygotowali dla uczniów tematy zajęć, tak, aby grupy mogły wymieniać się w salach laboratoryjnych. Pierwsze zajęcia z zakresu chemii analitycznej – analiza miareczkowa (objętościowa) prowadzone były przez dr inż. Annę Grosser. Uczniowie po szkoleniu wstępnym, podczas którego zapoznali się z zasadami pracy i przepisami BHP, przystąpili do wykonywania zadań na 5 stanowiskach.

Każda grupa wykonywała kolejno zadania na każdym stanowisku: nastawianie miana wodorotlenku sodu, oznaczanie kwasu solnego (metoda alkalimetryczna), oznaczanie wapnia (kompleksometria), oznaczanie chlorków metodą Mohra (metoda strąceniowa), obserwacja zmienności barwy antocyjan w zależności od pH.

Drugie zajęcia z zakresu mikrobiologii prowadziła dr Dorota Nowak. Uczniowie pracowali z mikroskopem, przygotowywali preparaty zawierające próbki osadu czynnego, w którym pod mikroskopem szukali i identyfikowali organizmy należące do królestwa Protisty czy preparaty zawierające bakterie kwasu mlekowego przeprowadzające m.in. procesy fermentacji stanowiące postawę biotechnologii tradycyjnej.

Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Agnieszka Nowicka i p. Anna Wiśnik.