logo SZ NR 1 w Kłobucku
Polsko-niemieckie tradycje wielkanocne...
minW dniach 8.03.-13.03.2015 nasza szkoła gościła młodzież oraz nauczycieli ze szkoły partnerskiej Berufskolleg w Brühl/Niemcy. Trzecia z kolei wizyta niemieckich uczniów odbyła się w ramach realizowanego w roku szkolnym 2014/2015 projektu na temat tradycji świątecznych w Polsce i w Niemczech. W listopadzie 2014 nasi uczniowie wyjechali do Brühl, gdzie brali udział w zajęciach projektowych dotyczących tradycji bożonarodzeniowych. Podczas marcowej rewizyty młodzieży niemieckiej w Kłobucku tematem przewodnim programu wymiany były tradycje wielkanocne w obu krajach. Uczniowie pracując w polsko- niemieckich parach lub grupach przygotowali kartki i dekoracje wielkanocne oraz opracowali broszurę, w której przedstawili podobieństwa i różnice rodzimych tradycji związanych ze świętami.
Oprócz zajęć tematycznych obdyły się wycieczki do Muzeum Chleba w Radzionkowie, Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, na Jasną Górę w Częstochowie oraz do Panoramy Racławickiej, Afrykarium i Sky Tower we Wrocławiu. Niemiecka młodzież wzięła również udział w zajęciach lekcyjnych języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego, matematyki i fizyki oraz zapoznała się systemem szkolnictwa w Polsce. Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży zakończyło się uroczystym śniadaniem wielkanocnym przygotowanym przez uczniów klasy Technikum Żywienia.
Projekt koordynowały mgr Joanna Morawska oraz mgr Kamilla Strzeszyna. W przedsięwzięciu wzięło udział po 12 uczniów ze szkół partnerskich. Cały projekt został dofinansowany przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Koordynatorki składają szczególne podziękowania dla dyrektor szkoły mgr Anny Nowickiej za wsparcie i pomoc w realizacji projektu, mgr Marcie Wawrońskiej-Koch za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć artystycznych dla młodzieży, dla dr Artura Dąbrowskiego za zorganizowanie zwiedzania Jasnej Góry, mgr Anicie Ziomko-Nowak za opiekę nad młodzieżą podczas wyjazdu do Wrocławia oraz przygotowanie części artystycznej na uroczystość pożegnania gości, mgr Magdaleny Polis, mgr Iwony Gloc oraz mgr Pawła Wróblewskiego za przygotowywanie posiłków dla uczestników wymiany oraz śniadania wielkanocnego. Specjalne podziękowania koordynatorki składają uczniom biorącym w wymianie oraz ich rodzicom za stworzenie wspaniałej atmosfery zarówno pracy jak i zabawy. Koordynatorki oraz uczniowie dziękują panu Waldemarowi Pikiel za miłe towarzystwo i cierpliwość podczas wycieczek.
Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

Do wiadomości podała p. K. Strzeszyna

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr