W dniach 22.11.2014-28.11.2014 uczniowie przebywali w szkole partnerskiej Berufskolleg w Brühl/Niemcy. Była to trzecia z kolei wizyta odbywająca się w ramach umowy o współpracy podpisanej przez dyrektorów szkół a zainicjowana przez nauczycielki języka niemieckiego Joanne Morawską i Kamillę Strzeszynę oraz nauczycieli z Berufskolleg.
Wyjazd odbył się w ramach Programu Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, z którego to uczniowie otrzymali dofinansowanie do kosztów podróży a strona niemiecka dofinansowanie programu i działań podczas pobytu.
Tematem tegorocznego spotkania były zwyczaje bożonarodzeniowe. Uczniowie opracowali przepisy na tradycyjne ciasteczka świąteczne w wersji polskiej i niemieckiej. Z przepisów tych został stworzony skrypt, który otrzymał każdy uczestnik wymiany. Na podstawie przygotowanych przepisów uczniowie wspólnie przygotowali i wypiekali ciasteczka. Dodatkową atrakcją związaną z programem były spacery po jarmarkach bożonarodzeniowych w Bonn i Kolonii. Polscy uczniowie mieli okazję zapoznać się z bogatą tradycją tychże jarmarków. Oprócz pracy nad projektem strona niemiecka zaproponowała polskim uczniom wiele atrakcji. Młodzież w grupach mieszanych polsko-niemieckich wzięła udział w grze miejskiej Raylle, w czasie której musiała znaleźć odpowiedzi na pytania przygotowane w kwestionariuszu. Dzięki temu młodzież z Kłobucka miała okazję poznać miasteczko Brühl, jego zabytki i ważne wydarzenia z historii. Za udzielone odpowiedzi każda z grup otrzymała nagrody w zależności od liczby punktów, które uzyskała.
Uczniowie wspólnie zwiedzili Muzeum Historii Niemieckiej w Bonn oraz Katedrę Kolońską, która należy do jednych z najstarszych na świecie. Szczegóły tutaj. Młodzież poznała również historię najstarszego pochodzącego z 1709 roku muzeum perfum w Europie "Das Duftmuseum Farina" w Kolonii.
Wyjazd do Niemiec w ramach wymiany młodzieży był doskonałą okazją do poznania nowych miejsc, zawarcia nowych znajomości, poznania kultury, zwyczajów, stylu życia rówieśników a przede wszystkim do doskonalenia języka niemieckiego i angielskiego.
Do wiadomości podała p. K. Strzeszyna