logo SZ NR 1 w Kłobucku

W dniach od 2 do 4 października 2019r. uczniowie naszej szkoły, realizujący profil mundurowy, Julia Bachniak IILO, Karolina Konc IIITŻ, Weronika Witt IIITI, Oskar Cykowski ITM, Bartosz Sosnowicz ITI oraz opiekun pani Anita Ziomko-Nowak, koordynator klas mundurowych, uczestniczyli w wyjeździe na Ukrainę ,,Szlakiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii”.

Wycieczkę zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kłobucku a inicjatorem i kierownikiem była pani Zdzisława Kall wicestarosta Powiatu Kłobuckiego. Bogaty program - zwiedzanie świątyń i zabytków Lwowa, spacer pamięci po cmentarzach Łyczakowskim i Orląt Lwowskich, wyprawa do Równego i Ostroga miast granicznych II Rzeczypospolitej w których stacjonowała Wołyńska Brygada Kawalerii, poszerzył wiedzę uczestników z historii Polski - na temat wydarzeń związanych z: powstaniem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, odzyskaniem niepodległości, wojną obronną z września 1939r.

Jednocześnie pozwolił lepiej poznać naszego wschodniego sąsiada - Ukrainę, wizyta w Urzędzie Lwowskiej Rady Miejskiej Rejonu Sichowa, jednej z dzielnic Lwowa, oraz spotkanie z przedstawicielami mniejszości Polskiej obwodu równieńskiego, gdzie nadal mieszka ok. 3000 Polaków, przybliżył problemy dnia dzisiejszego. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i samorządowcy, informacje o systemie kształcenia dzieci i młodzieży poszerzyła wizyta w Ostrogu.

Tam odwiedziliśmy zaprzyjaźnione z naszą szkołą Liceum Woskowe, mieszcząc się w budynkach koszar wojskowych kawalerii z okresu miedzywojennego. Warto wspomnieć że komendant szkoły pan pułkownik Igor Timoszczuk uczestniczył we wrześniu tego roku w uroczystościach obchodów wybuchu drugiej wojny światowej w Mokrej. Udało nam się odwiedzić również w Ostrogu wyższą uczelnię kształcącą studentów z Ukrainy i zagranicy - Uniwersytet Narodowy Akademię Ostrogskią.

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr