logo SZ NR 1 w Kłobucku

W dniu 27 września 2019 r. w Siemianowicach Śląskich odbyły się Igrzyska Policyjne z okazji 100 rocznicy powstania Policji Państwowej. W Igrzyskach wzięła udział również drużyna z Kłobucka: Policjanci z KPP Kłobuck mł. asp. Bartłomiej Macherzyński i sierż. sztab. Karol Popęda wraz z uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku Dawidem Tałajem oraz Kajetanem Wydmuchem.

W Igrzyskach na 34 rywalizujące drużyny, ekipa z Kłobucka zajęła mocne VIII miejsce. Na uwagę zasługuje fakt, iż w zwycięskiej drużynie z Lublińca udział brał nasz absolwent klasy ogólnopolicyjnej Łukasz Drynda, a i nasz Policjant z Kłobucka Karol Popęda to również były uczeń z „Zagórza”. Opiekunem naszych uczniów i członkiem drużyny był nauczyciel wychowania fizycznego/instruktor samoobrony ZS Nr 1 Kłobuck Michał Kalke.

Organizatorem Igrzysk był Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wraz z Komendą Miejską Policji w Siemianowicach Śląskich oraz Zarządem Wojewódzkim Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Policjantów Województwa Śląskiego, przy współudziale Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. Celem zawodów sportowych był rozwój sportu oraz konsolidacja środowisk policyjnych i szkół mundurowych.

Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku od lat owocnie współpracuje z kierunkiem ogólnopolicyjnym/mundurowym ZS Nr 1 w Kłobucku. Organizujemy zawody w Grapplingu o Puchar Komendanta Policji, wspólne szkolenia, czy biorąc wspólny udział w uroczystościach państwowych lub zabezpieczając imprezy pod względem logistycznym i bezpieczeństwa z MSRD po okiem koordynatorki klas mundurowych P. Anity Ziomko-Nowak. Wspólny wyjazd na Igrzyska Policyjne był jednak po raz pierwszy, tym bardziej chcemy podziękować Komendantowi insp. Tomaszowi Górce, Rzecznikowi Prasowemu mł. asp. Kamilowi Raczyńskiemu i Pani sierż. Marlenie Wiśniewskiej za zaproszenie w zawodach. Zajęte miejsce w pierwszej dziesiątce na 32 drużyny, pozwala optymistycznie spojrzeć już na kolejne zawody w przyszłym roku. Najbliższe podobne imprezy, to już 04 października w miejscowości Hutki Kanki w powiecie zawierciańskim, 6 osobowa drużyna biegaczy pod opieką Michała Kalke i Grzegorza Garbaciaka weźmie udział w sztafetowych biegach przełajowych pamięci zmarłego policjanta na służbie Grzegorza Załogi, a na wiosnę już dogrywamy wspólny wjazd z kłobuckimi policjantami na podobny bieg w Bytomiu.

Trochę o samych zawodach. W Igrzyskach wzięło udział 34 czteroosobowe drużyny, składające się z dwóch policjantów oraz dwóch uczniów szkół średnich z klas mundurowych. Reprezentacje rywalizowały w 8. konkurencjach:
• składaniu pistoletu maszynowego PM-98 Glauberyt oraz pistoletu Glock 17 i rzucaniu rzutkami do balonów
• jeździe hulajnogą po wytyczonej trasie – 1 pętla w Parku
• 400-metrowym torze przeszkód pokonywanym z pałką typu Tonfa, służącą za pałeczkę sztafetową w trakcie pokonywania toru
• transporcie manekina przy pomocy chwytów transportowych i umieszczeniu go w łodzi ratunkowej na basenie oraz przepłynięcie łodzią basenu
• ubieraniu sprzętu PZ na czas
• układaniu puzzli
• cięciu piłą ręczną pnia drzewa
• przerzucaniu piłki w kocach.

Po bardzo zaciętej rywalizacji zwyciężył zespół Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.
Klasyfikacja generalna:
• I miejsce - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu;
• II miejsce - Oddział Prewencji Policji w Katowicach;
• III miejsce - Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach;
• VI miejsce – Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku

Po zakończeniu Igrzysk odbył się Festyn Rodzinny z licznymi atrakcjami - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - między innymi pokazy policyjnej musztry paradnej, samoobrony, psów służbowych oraz występ Orkiestry Policyjnej.

• Zaprezentowano stoiska tematyczne z policyjnym sprzętem i wyposażeniem, pokazujące, jak pobiera się ślady kryminalistyczne, czy udziela pierwszej pomocy. Zorganizowano także miasteczko rowerowe, gdzie dzieci mogły spróbować swoich sił w jeździe na rowerze i znajomości przepisów.
• Nie zabrakło również pokazu sprzętu policjantów ruchu drogowego, symulatorów: dachowania, zderzeń, jazdy, alkogogli i narkogogli. Policjanci zaprezentowali pojazdy służbowe: radiowozy, motocykle, armatkę wodną, można było też zobaczyć z transporter Rosomak. Urząd Miasta przygotował dla dzieci “dmuchańce”, samochody akumulatorowe, pole z minigolfem i hulajnogi oraz wiele innych atrakcji, m.in. takich, jak gry i zabawy dla dzieci. Sznupek „czuwał” nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników festynu i igrzysk. Z maskotką śląskiej policji każdy chętny mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Redagował: Michał Kalke

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr