logo SZ NR 1 w Kłobucku
kapitaluniamin„I jesteśmy... w domu, w szkole, trochę żal, że już koniec, ale to co przeżyliśmy, czego doświadczyliśmy - to zostanie w nas na zawsze.” 13 października wieczorem dobiegła końca wielka przygoda następnej grupy uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych, którzy mieli możliwość zdobywania swoich pierwszych doświadczeń zawodowych u boku mistrzów kuchni francuskiej. Słowo mistrzów nie jest bynajmniej przesadzone, bowiem duża część naszych uczniów odbywała swój staż w restauracjach czterogwiazdkowych hoteli miast Montlucon i Vichy, gdzie szefami kuchni są kucharze znani nie tylko w najbliższym regionie. Po raz pierwszy miejscem praktyk były zakłady gastronomiczne Vichy - uroczego francuskiego uzdrowiska, znanego na całym świecie z wysokiej jakości kosmetyków (trzeba podkreślić, że klientela jest tutaj bardzo wymagająca).
16-osobowa tym razem grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku uczestniczyła w projekcie „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez FRSE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach Programu Leonardo da Vinci będącego częścią Programu "Uczenie się przez całe życie” - po raz kolejny realizowanym przez naszą placówkę.
Staż zagraniczny, miesięczny to była nie tylko daleka podróż (samolotem, autokarem), nie tylko praca w kuchni czy sali restauracyjnej (bardzo ciężka i owocna), ale także możliwość „obcowania” na co dzień z francuską kulturą, zwyczajami, językiem. Nasi uczniowie mieszkali u francuskich rodzin - to z nimi jedli posiłki, to z nimi rozmawiali, z nimi poznawali najbliższą okolicę, robili zakupy itd. To naprawdę niesamowite doświadczenie, niecodzienna możliwość, niebywała okazja. A wszystko dzięki środkom unijnym, po które, nie bez wysiłku, sięgnęli po raz kolejny dyrekcja i nauczyciele (języka francuskiego i przedmiotów zawodowych), pisząc projekt i uzyskując kolejną już akceptację Narodowej Agencji. Gdyby nie te środki, nasi uczniowie nie mogliby pozwolić sobie na miesięczny wyjazd za granicę - zakwaterowanie, wyżywienie, kosztowną podróż. A to jeszcze nie wszystko - stażyści na koniec pobytu we Francji mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Paryża, podczas której w ciągu 2,5 dnia zwiedzili najcenniejsze zabytki stolicy Francji i odwiedzili miejsca, o których wielu może tylko pomarzyć. Widok z wieży Eiffla, Sacre Coeur, podziwianie dzieł sztuki zebranych w Luwrze, jak również niesamowitych wnętrz tego muzeum, chwila „oko w oko” z Monalisą Leonardo da Vinci, czy rejs statkiem po Sekwanie to niezapomniane przeżycia dla wszystkich uczestników tegorocznego wyjazdu.
Namacalnym efektem pobytu i pracy we Francji są uzyskane przez uczestników certyfikaty: od organizacji pośredniczącej – Aformac’u oraz od organizacji przyjmujących uczestników na staż. Zespół Szkół Nr 1 we współpracy z francuskimi pracodawcami, przygotował dla uczniów także dokumenty Europass Mobilność (w języku polskim oraz w języku francuskim), które zwiększą ich szanse na rynku pracy w całej Europie.  
Koordynatorem całego projektu jest p. Olga Biernacka, która dodatkowo zapewniła uczniom przygotowanie językowe. Opiekę nad stażystami pełniły: w Vichy - p. Olga Biernacka, a w Montlucon - p. Kamila Bogacz-Bugaj i p. Anna Wiśnik.

Do wiadmości podała p. Kamila Bogacz-Bugaj

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr