Poprzedni weekend uczniowie klas IITI, IITM, IITFŻ i ITGM rozpoczęli teatralnie. 1.03. obejrzeli bowiem nowatorską adaptację „Zemsty” A.Fredry w reżyserii Joanny Drozdy, która przeniosła widzów w świat odmienny od komedii fredrowskiej, ale chyba bliższy współczesnemu i młodemu odbiorcy.

Twórcy spektaklu bawią się konwencjami, podsuwają odbiorcom ciekawe rozwiązania inscenizacyjne. Nawiązują do filmów wpisanych w popkulturę, np. „Romea i Julii” Baza Luhrmanna, Podstolina to Morticia Addams z „Rodziny Addamsów”. W spektaklu wybrzmiały również „Mury” Jacka Kaczmarskiego, Madonna, hip-hop. Największy entuzjazm publiczności wzbudził slam poetycki, czyli publiczna rywalizacja wieszczów romantyzmu polskiego – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego (tzw. uczta grudniowa miała miejsce 25 grudnia 1840 r. w Paryżu i była improwizowanym pojedynkiem poetyckim) oraz Aleksandra Fredry. „Pompatyczność i niezrozumienie dwóch pierwszych jest przeraźliwa (jak pisze Benjamin Paschalski na blogu Kulturalny Cham), a trzeci wydaje się kumplem z ulicy, który świetnie rapuje, składa słowa niczym Taco Hemingway. To świetny pomysł, który daje wiele do myślenia. Dlaczego Fredro, żyjąc w tym samym czasie, nie został wpisany w panteon naszych wieszczy, a jedynie mieni się mianem komediopisarza? A przecież jego strofy opisują nas, przywary, małości, a nie rewolucyjne wzniosłości dedykowane nielicznym. To mądra konkluzja częstochowskiej inscenizacji. Nie ulega wątpliwości, że Drozda chce nam jasno powiedzieć, że Fredro wielkim autorem był, gdyż idealnie pasuje do jej formy artystycznej wizji.” Wyjazd w ramach zajęć „MAGIA TEATRU” zorganizowała Beata Zbrońska. Opiekę nad uczniami sprawowały: Małgorzata Śliwa i Marzena Bąk.