logo SZ NR 1 w Kłobucku

Info

15 MARCA 2024 r. - Dzień Otwarty w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku

Klasy informatyczne, 15 grudnia br., wzięły udział w lekcji informatyki w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.

Między innymi na pytanie „Czy w sieciach komputerowych jestem bezpieczny?” odpowiadał p. Zbigniew Rudnicki, współzałożyciel tego miejsca. Zwiedzając wystawy odbyliśmy podróż w przeszłość o ponad 40 lat. Ktoś może pomyśleć to tylko 40 lat, ale dotyczy to informatyki, a w informatyce to tyle co kilka wieków w architekturze.

Współzałożyciele p. Zbigniew Rudnicki i p. Krzysztof Chwałowski, osoby z wielkim zaangażowaniem, dbają o to, aby ocalić od zapomnienia, a przede wszystkim od utylizacji, stary sprzęt komputerowy. W Muzeum znajduje się około 50 eksponatów takich rodzimych producentów jak MERA-ELZAB czy Zakładów ELWRO z Wrocławia. Po 10 latach działalności MHKI ma w posiadaniu ponad 4 tys. komputerów, w tym profesjonalne systemy z lat 70. i 80. – od elementów systemu Odry 1304 przez pełne konfiguracje Odry 1305 aż po Craya YMP-EL, będącego w 1993 r. pierwszym superkomputerem w Poznańskim PCSS – oraz sporą bibliotekę literatury fachowej i dokumentacji systemów. W dobie nowych, tak szybko zmieniających się technologii, warto pokazywać takie miejsca. Warto by młodzież wiedziała i widziała jak wyglądał kiedyś procesor, który był olbrzymią szafą i do transportu potrzebował kilku ludzi i samochodu dostawczego. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie z ITI, IITI/TGI oraz IIITI. Wyjazd zorganizowała Pani Marzena Bąk, opiekunem był Pan Tomasz Bąk.

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr