W dniu 27 września 2022 r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu pt.: „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane - jak geografia tłumaczy świat?„, realizowanego jest przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach programu MEiN pt. „Nauka dla Społeczeństwa”.

W projekcie uczestniczą uczniowie z klas: III LO, IV TEL oraz IV TEGLp realizujący geografię w zakresie rozszerzonym.
Uczniowie odbędą 18 godzin zajęć w ramach 4 bloków tematycznych prowadzonych zdalnie (16 godzin) oraz podsumowujących zajęć stacjonarnych na miejscu w szkole (2 godziny). Na jeden blok tematyczny składają się:
- 2-godzinny wykład online,
- 2-godzinny warsztat online.
Do projektu zostało zakwalifikowanych tylko16 szkół z całej Polski, a wśród nich Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku.
Projekt obejmuje 4 bloki tematyczne:
1. Masz jakiś problem? Nie jesteś sam! Patologia społeczna w ujęciu geograficznym. Prowadzący: dr hab. Tomasz Wites,
2. Czy klimat miasta można „poprawić”? Prowadzący: dr Bożena Kicińska, prof. ucz.
3. Plantacyjna „gorączka złota”. Globalne zmiany w rolniczym użytkowaniu ziemi. Prowadzący: dr Anna Dudek.
4. Czy tracimy lód pod nogami? Prowadzący: dr hab. Maciej Dąbski, prof. ucz., dr Katarzyna Greń.