logo SZ NR 1 w Kłobucku

W ramach projektu "Europejska mobilność drogą do sukcesu zawodowego", realizowanego w ramach Programu PO WER uczniowie kierunku technik mechanik CNC i technik pojazdów samochodowych Zespołu Szkół Nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku w terminie 20.10.2019 – 09.11.2019 realizowali program praktyk zawodowych w zakładach pracy wykorzystujących technologię CNC i warsztatach samochodowych w Berlinie.

14 uczniów klasy III (profil technik mechanik CNC: Patryk Wągiel, Jakub Tasarz, Kamil Wójcik, Piotr Żarnoch, Mateusz Wit, Jakub Zmorek, Mateusz Francik, Bartosz Pląskowski oraz profil technik pojazdów samochodowych: Kamil Mirus, Mateusz Chamela, Michał Trawczyński, Piotr Lamik, Bartosz Sikora, Oskar Mońka) oraz II uczniów klasy II TP (profil technik pojazdów samochodowych: Jakub Puchała, Jakub Wolski) obserwowali pracę jak również wykonywali przydzielone im zadania w niemieckich zakładach pracy. Opiekunami wyjazdu byli Anna Kasprzak – nauczyciel języka niemieckiego/ koordynator oraz Grzegorz Biernacki – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS Nr 1 w Kłobuck.  Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje nabyte umiejętności teoretyczne i praktyczne w czasie realizacji praktyk w Niemczech. Poradzili sobie doskonale. Wykazali się dyscypliną pracy, obowiązkowością, znajomością teorii i praktyki w wybranych przez siebie kierunkach kształcenia: technik mechanik CNC i technik pojazdów samochodowych. W zakładach pracy w Berlinie nasi uczniowie mieli przydzielonych opiekunów praktyk, którzy bardzo dobrze wyrażali się o podopiecznych wysoko oceniając ich kwalifikacje zawodowe. Uczniowie otrzymali certyfikaty poświadczające ich udział w projekcie i zaświadczające o odbyciu praktyk w niemieckim zakładzie pracy.  Praktyki i 3-tygodniowy pobyt w Niemczech były z pewnością dla wielu uczestników wielkim krokiem w dorosłość. Pobyt w Berlinie- mieście wielokulturowym z 3,5 milionami mieszkańców, przemieszczanie się kilkanaście kilometrów metrem i innymi lokalnymi środkami transportu z przesiadkami, po to aby dotrzeć punktualnie do zakładu pracy na 6.00 rano, komunikacja z pracodawcą i innymi pracownikami w miejscu praktyki czy w innych miejscach w języku obcym, bezpośrednie doświadczanie różnorodności kulturowych dostarczyło naszym uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i nauczyło zachowań tolerancyjnych wobec innych. Wielu uczniów mogło się osobiście przekonać, jak pracuję się za granicą, czego wymaga zagraniczny pracodawca od pracownika i jakie warunki pracy oferowane są pracownikowi.

W wolnym czasie, w weekendy, uczniowie wraz z polskimi opiekunami trenowali grę w kręgle, w bilarda, szlifowali języki obce oglądając film w kinie, czy negocjując cenę upatrzonego przedmiotu na Flohmarkt – czyli na targu rzeczy używanych. Mieliśmy okazję spacerować w miejscu „Wyspa Muzeów” w Berlinie, nad rzeką Szprewą, znaleźć się w miejscu historycznym – Checkpoint Charlie, przejściu pomiędzy zachodnim a wschodnim Berlinem, przeżyć osobiście obchody 30 rocznicy upadku muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec. Zwiedziliśmy również muzeum „Kőrperwelten” – „Świat ciała” oraz „Niemieckie Muzeum Techniki” – „Deutsches Technikmuseum”. Eksponaty muzealne dotyczące komunikacji, produkcji, energii, transportu, żeglugi wodnej i powietrznej towarzyszyły nam w wyprawie odkrywczej śladami historii techniki. Wystawa prezentująca motocykle, rowery i 30 samochodów z różnych epok  czy historyczne parowozownie przyciągała jak magnez naszych techników.

Celem projektu było podniesienie kompetencji językowych oraz zawodowych kształcenia praktycznego uczniów ZS Nr 1 w Kłobucku. Bez wątpliwości i z pełnym przekonaniem można dodać, że realizacja programu praktyk jak również poszerzenie wiedzy z zakresu kulturoznawstwa i językoznawstwa podczas wyjazdu do Berlina udały się.

Nasi uczniowie o praktykach:

Kamil Wójcik: „Z udziału w projekcie Berlin jestem bardzo zadowolony. Uważam, że jest to świetna forma nauki zawodu poprzez zagraniczne praktyki. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy m.in. jakie procedury obejmują w zakładzie CNC w Niemczech , a także dowiedziałem się o zasadach użytkowania maszyn sterowanych numerycznie oraz czym zajmuje się operator maszyn CNC i jak dokonuje się pomiaru detalu po obróbce skrawaniem. W mieście Berlin odniosłem bardzo pozytywne wrażenia , a najciekawszą rzeczą jaką warto zobaczyć i się przejechać jest to szeroko rozwinięta komunikacja miejska, która bardzo ułatwia i usprawnia szybkie poruszanie się po Berlinie. W zakładzie CNC było bardzo indywidualne podejście do pracy miało być zrobione powoli i dokładnie z dbałością o szczegóły a także o bardzo duże zwracanie uwagi na zasady BHP. Myślę że mogę każdemu polecić praktyki zagraniczne bo naprawdę warto jechać zobaczyć samo miasto jego ciekawe miejsca oraz dowiedzieć się jak funkcjonują tam zakłady CNC i zobaczyć czym różnią się od naszych w Polsce.”

Mateusz Francik:” Jestem usatysfakcjonowany wyjazdem, ponieważ miałem możliwość zobaczenia innego kraju, jego gospodarki, rozwoju. Najbardziej ciekawą rzecz jaką mogłem zobaczyć to wielonarodowość, inne kultury w tym mieście i wiele różnych ciekawych budynków i konstrukcji. Moje wrażenie na temat miejsca praktyk jest dość pozytywne, ponieważ jest tam dużo ciekawych maszyn, wiele fajnych rozwiązań.”

Polecam udział w praktykach zagranicznych, ponieważ jest to szansa zderzyć się z rynkiem zagranicznym przed ukończeniem szkoły, ułatwia to przekalkulowanie sobie gdzie jest nam lepiej.” 

Kamil Mirus: „Z udziału w projekcie Berlin jestem bardzo zadowolony myślę że jest to święta forma nauki zawodu po przez zagraniczne praktyki. Z ciekawych rzeczy dowiedziałem się jakie procedury obejmują w warsztacie samochodowym w Niemczech ,a także zobaczyłem jak samochód przygotować do przeglądu TUV oraz jak wygląda ścieżka diagnostyczna. Jakie warunki samochód musi spełniać, aby dostał wynik pozytywy. Myślę że mogę każdemu polecić praktyki zagraniczne bo naprawdę warto jechać zobaczyć samo miasto, jego ciekawe aspekty oraz dowiedzieć się jak funkcjonują tam warsztaty samochodowe i zobaczyć na własne oczy czym się różnią od naszych w Polsce.”

Jakub Wolski: „ Jestem bardzo zadowolony z udziału w praktykach w Berlinie.W pracy poznałem dużo nowego sprzętu, technologii oraz sposobu wykonywania różnych napraw samochodowych. W warsztacie wszystkie wrażenia były jak najbardziej pozytywne. Zostałem przyjęty bardzo dobrze przez szefa oraz wszystkich pracowników. W Berlinie można się spotkać z bardzo zróżnicowaną kulturą i ludźmi. Każdy jest w stanie znaleźć tam coś dla siebie. Uczestnictwo w takich zagranicznych praktykach to bardzo ciekawe doświadczenie. Każdy powinien spróbować.”

Bartosz Pląskowski:” Jestem zadowolony z udziału w projekcie/ praktykach w Berlinie, Zobaczyłem bardzo różne narodowości, nowe kultury... W miarę przystępne  wrażenia odniosłem w miejscu praktyki i w mieście Berlin. Myślę, że poleciłbym udział w projekcie innym osobom. Zawsze jest zdobywane  jakieś nowe doświadczenie.”

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr