W piątek, 25 października, wyjechaliśmy do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, by tam wziąć udział w lekcji prowadzonej przez wolontariusza tamtejszego muzeum p. Zbigniewa Rudnickiego na temat: „Czy w sieci jestem bezpieczny?”.

Następnie przyszedł czas na zwiedzanie ekspozycji i urządzeń takich firm jak: KWAP, MERA, ELZAB, ELWRO i wielu innych. Oprócz komputerów i konsol znajdują się tam również wielkogabarytowe maszyny liczące z lat 1970-2000.

Powstałe w 2012 roku MHKI zgromadziło już ponad 3500 eksponatów, zebrane urządzenia to nie tylko elementy wystawy, każde z nich ma swoją „duszę i historię”.

Uczniowie mieli możliwość zobaczyć, że dzisiejszy smartfon był kiedyś olbrzymią szafą, ważącą kilkaset kilogramów. Na koniec zwiedzania, to, na co czekali wszyscy uczestnicy wycieczki - „testowanie” eksponatów.

Kilkadziesiąt lat temu eksperci zajmujący się różnymi dziedzinami nauki wątpili w sens i przydatność nowych wynalazków. Teraz już wiemy, jak bardzo mylili się, m.in. Thomas Watson, szef IBM, który w 1943 roku powiedział: „Oceniam potrzeby światowego rynku na około pięć komputerów”.

Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie pierwszych klas (razem 46 osób): ITIp, TMap, TMbp, TEGLp, TMg.

Opiekunowie wyjazdu: Marzena Bąk, Rafał Orzełek, Dorota Cybulska, Laura Paludkiewicz.