Dnia 17 kwietnia 2019 roku uczniowie kl. III TŻ wzięli udział w zajęciach w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska – Delegatura w Częstochowie.

Zajęcia rozpoczęły się od udziału w wykładzie, w ramach, którego, młodzież zapoznała się z głównymi problemami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody w północnej część województwa śląskiego, w szczególności powiatu kłobuckiego.  Po wykładzie młodzież udała się laboratoriów znajdujących się w Inspektoracie, by poznać funkcjonowanie jednostki. Uczniowie odwiedzili m.in. laboratorium biologiczne, w którym bada się stan czystości środowiska z wykorzystaniem gatunków wskaźnikowych. Pod mikroskopem stereoskopowym zobaczyli wybrane gatunki będące bioindykatorami zanieczyszczeń.

W laboratorium chemicznym zbadali, jakość wody z Białej Okszy i z Warty (próbki wody uczniowie przywieźli ze sobą). Uczniowie poznali również zasady pracy ambulansu pomiarowego, jakości powietrza. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Powiat Kłobucki – bez smogu żyje się lepiej”. W ramach projektu podpisanego 29 styczna 2019r. przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku, dla powiatowych zespołów szkół średnich zostaną zakupione i zainstalowane cztery stacje pomiarów meteorologicznych pozwalające na  dokładny monitoring lokalnej pogody i zjawisk meteorologicznych, natomiast uczniowie zostaną przeszkoleni z zakresu interpretacji wyników pomiarów, jakości powietrza oraz obserwacji meteorologicznych.