2 kwietnia br. w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku odbył się XVII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „SZUKAMY MISTRZA”.

Organizatorki – panie Beata Zbrońska i Małgorzata Śliwa – zaprosiły do udziału uczniów gimnazjów, szkół podstawowych (kategoria wiekowa 14-16 lat) i szkół ponadgimnazjalnych powiatu kłobuckiego. Jak co roku zmagania z ortografią przebiegały dwuetapowo: eliminacje szkolne (etap wewnątrzszkolny, którego celem jest wyłonienie pięciu najlepszych uczniów – reprezentantów poszczególnych szkół) i rozgrywki międzyszkolne przeprowadzane w ZS Nr 1 w Kłobucku.
W tegorocznym konkursie uczestniczyło 30 osób.
Gimnazja i szkoły podstawowe reprezentowali uczniowie z:
• Opatowa (Wiktoria Sowa, Nikola Idasz, Nina Morawska, Kinga Zając),
• Złochowic (Bartosz Kiepura, Aleksandra Kałmuk, Martyna Cendal, Radosław Bogacz),
• Krzepic ( Wiktoria Fajer, Julia Kasprzak, Joanna Kopacz, Maja Gładysz, Marcelina Ignasiak – SP nr 1),
• Zajączek Pierwszych (Anna Szczepanik, Weronika Trojak, Mateusz Kozan)
• Kłobucka (Natalia Pytel, Piotr Kaźmierczak, Kornelia Zielonka, Laura Nykiś, Karina Polis – SP nr 2).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych spotkali się przedstawiciele ZS nr 1 w Kłobucku (Marcin Janowski, Oliwia Trepka, Weronika Gradzik, Wiktoria Kaczmarek i Julia Zawisza) i ZS w Krzepicach (Natalia Zając, Agata Jagieła, Dobrosława Tomaszewska i Konrad Nowak). Uczestników konkursu, jak również towarzyszących im nauczycieli w imieniu organizatorów powitała pani dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku – Anna Nowicka, życząc wszystkim przysłowiowego połamania piór i znalezienia mistrza ortografii powiatu kłobuckiego. Uczestnicy zmagali się w tym roku z tekstem, ukazującym Stanisława Wyspiańskiego jako ekstranowoczesnego malarza i grafika, niekonwencjonalnego witrażystę i projektanta mebli, autora polichromii w kościele Franciszkanów, który miał ambicje, aby przebudować Kraków ultranowocześnie. Uczniowie prezentowali wyrównany poziom umiejętności ortograficznych. Komisja (w składzie: p.Irena Głąb, Agnieszka Biernacka, Agnieszka Maciosek, Ewa Mazur, Halina Matyszczak, Grażyna Jędrak) pracowała bardzo rzetelnie i wyłoniła Mistrzów Ortografii XVII MKO.