logo SZ NR 1 w Kłobucku
Święto drzewa – Ogólnoświatowa Akcja Ekologiczna Klubu Gaja
{slimbox single images/stories/dane/harcerze/1/zadrzewianie_terenu_wokol_szkoly_panki.jpg, images/stories/dane/harcerze/1/zadrze_min.jpg, Zadrzewianie terenu wokół przedszkola; images/stories/dane/harcerze/1/mlodzi_zadrzewiacze.jpg, images/stories/dane/harcerze/1/mali_zadrzwiacze.jpg, Mali zadrzewiacze na zbiorowej fotografii}

4 listopada 2010 roku harcerze z 1 Kłobuckiej Drużyny Wędrowniczej  Zamonit działającej w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku po raz piaty wzięli udział w ogólnoświatowej akcji „Święto Drzewa”.

Harcerze w tym roku podobnie jak w latach ubiegłych do akcji zaprosili sześciolatki z Gminnego Przedszkola nr 4 w Kłobucku. Harcerze z Zamonitu sadzili już drzewka pokoju z harcerzami z Panek, Parzymiechów i Kłobucka, natomiast w Pankach posadzili wokół szkoły ok. 30 sadzonek drzewek m.in. świerków, modrzewi, sosen czy dębów.

Co roku harcerze starają się promować Święto Drzewa najlepiej jak potrafią i w różnych środowiskach nie tylko harcerskich. W ten sposób chcą zamiłowaniem do przyrody „zarazić” innych już od najmłodszych lat. Starają się przekazać jak najwięcej informacji o ochronie przyrody i najbliższego otoczenia nadzieję,  oraz pragną uświadomić maluchom jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa przyroda.

Święto drzewa to programem edukacji ekologicznej rozpropagowany przez Klub Gaja, realizowany jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Twórcą tego dnia, który przypada w październiku był miłośnik przyrody Juliusz Morton, który kierował się powiedzeniem, że „inne święta służą przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Dlatego harcerze z drużyny „Zamonit” kierując się tą maksymą, co roku w październiku organizują zajęcia ekologiczne dla dzieci i młodzieży. W tym roku podczas zajęć ekologicznych przedszkolaki i zuchy uczyły się w formie zabawy m.in. jak segregować odpady, poznały ciekawostki na temat chronionych gatunków roślin i zwierząt, wysłuchały wiersza od Pani Przyrody, która prosiła aby chronić najbliższe środowisko, dzieci wykonały pracę plastyczną o drzewie i dowiedziały się jak ono jest zbudowane i jakich składników potrzebuje aby żyć. Na koniec zajęć uczestnicy spotkania: dzieci z Gminnego Przedszkola Nr wspólnie z harcerzami z Zamonitu zasadzili symboliczne „Drzewka pokoju".

Wszyscy uczestnicy zajęć ekologicznych złożyli uroczyste ślubowanie, że będą zgłębiać tajniki przyrody i będą ją szanować tak, aby mogła służyć następnym pokoleniom oraz otrzymali dyplomy młodego ekologa.

Zajęcia ekologiczne prowadziły druhny z drużyny Zamonit: Monika Kowalska, Dorota Poniedziałek, Sośniak Joanna, Estera Kowalik, Patrycja Kicińska, Małgorzata Kasprzak, Karolina Guc, Karolina Książek, Angelika Seliga, Klaudia Szafer, Angelika Lesiak, Kinga Stefańczyk, Wioletta Górska, Ula Nabiałczyk, Martyna Buczkiewicz i Paulina Pytel pod kierunkiem podharcmistrz Beaty Pluty.

mgr Beata Pluta

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr