W dniu 08.11.2018 uczniowie klasy II TUF+ TŻiUG wraz z koordynatorem projektu Lidią Ochocką wzięli udział w drugim etapie konkursu: Lekcje Obywtelskie. „Nasz pomysł na EKOśląskie”.

Konkurs był organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Wydawnictwo KA. Już pierwszy etap zakończył się sukcesem ponieważ spośród projektów zgłoszonych do konkursu nasz został wybrany do finałowej szóstki. Konkurs finałowy odbył się w pięknej Sali Sejmowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach i składał się z dwóch części. Pierwsza część polegała na zaprezentowaniu w sposób atrakcyjny i oryginalny zgłoszonego wcześniej do konkursu autorskiego projektu uczniów. Ta część nosiła nazwę „Wypromuj swój projekt”. Nasz projekt to działania skierowane do przedszkolaków pod hasłem: "Przedszkolak już wie czym oddychać jest źle czyli smogowe opowieści przyjaciół". W promocji projektu wykorzystaliśmy nagrany przez nas filmik zawierający sondę z wiedzy o smogu przeprowadzoną wśród przedszkolaków i dorosłych. W filmie znalazły się również fotografie Kłobucka, rapowana piosenka o smogu oraz widok plakatów przedstawiający ideę naszego pomysłu. Podczas naszego występu te plakaty w antyramach stanowiły barwne tło dla prezentowanych treści. W akcji promocyjnej rozdawaliśmy okolicznościowe plakietki. Na białych koszulkach uczniów znalazły się emblematy z logo szkoły oraz z hasłem projektu. W wykonaniu plakietek i emblematów pomógł klasie dyr. Marek Nogaj-dziękujemy. Aktywność zbiorową podczas promowania projektu wykazywaliśmy dopingując naszych liderów za pomocą kolorowych maseczek na patyczkach przedstawiających bajkowe postacie naszego przedstawienia / ten element też był oceniany/. Wykonany został również fragment ilustracji do komiksu opracowanego do przedstawienia. Kolejność prezentacji była losowana - byliśmy trzecim w kolejności zespołem prezentującym swoją pracę. Najpierw pokazaliśmy nasz filmik . Następnie trójka liderów klasy wraz z dwoma asystentami /jeden w stroju smoka Ogniodymka/dokładnie przedstawiła nasze planowane działania czyli treść i przesłanie przedstawienia dla przedszkolaków, fragment komiksu, który rozdawany byłby przedszkolakom podczas spektakli. Zaplanowaliśmy również przygotowanie i rozdawanie przedszkolakom odblasków na rękę oraz odblasków na plecaki z napisem „Bohater czystego powietrza”.
Chcieliśmy uświadomić najmłodszym jak ważne jest czyste powietrze dla naszego zdrowia, że one również mogą mieć wpływ na walkę ze smogiem. Poprzez działania wśród przedszkolaków chcieliśmy dotrzeć do dorosłych ,do ich rodziców, którzy mogą podejmować różne działania antysmogowe na terenie Kłobucka. Druga część konkursu polegała na sprawdzeniu teoretycznej wiedzy na temat samorządu i partycypacji obywatelskiej. Na trzy wylosowane pytania uzyskaliśmy trzy poprawne odpowiedzi.
Nasz projekt został bardzo dobrze oceniony.
Uzyskaliśmy czwarte miejsce oraz nagrodę pieniężną 1000 zł. Liderzy klas otrzymali dodatkowo różne gadżety. Dla wszystkich uczestników finału przygotowany był poczęstunek. Opiekę nad młodzieżą w czasie wyjazdu sprawowały wychowawczyni klasy mgr Ewa Piguła oraz koordynator projektu mgr inż. Lidia Ochocka.