Dnia 04 listopada 2018 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Uroczystości, z udziałem pocztów sztandarowych, rozpoczęły się o godz. 9.30 od mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył ks. abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski.

Po zakończeniu mszy św., w Kaplicy Pamięci Narodu, nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej Jasnogórskiemu Bohaterowi – kpt. Arturowi Wiśniewskiemu. „04 listopada 1918 roku przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców. Po przeszło wiekowej niewoli po raz pierwszy przed bramą Sanktuarium polscy żołnierze zaciągnęli wartę honorową, a na jasnogórskiej wieży załopotały biało – czerwone flagi. Tym samym Jasna Góra, jako pierwsza, stał się „skrawkiem” wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono dopiero 11 listopada.”

Dalsza część uroczystości miała miejsce na Błoniach Jasnogórskich, na które przeszły poczty sztandarowe i na które, dotarł również patriotyczny korowód z Placu Biegańskiego. Wówczas miało miejsce m.in.: uroczyste wywieszenie 100 – metrowej flagi na wieży jasnogórskiej, śpiew patriotyczny przy „Ogniu Wolności”, rekonstrukcja wydarzeń z 04.11.1918 r. i piknik patriotyczny z pokazem sprzętu wojskowego i strażackiego. Uroczystości odbyły się w ramach świętowania 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Samorząd Uczniowski wystawił poczet sztandarowy w składzie: Angelika Kuberska kl. III TŻ, Karolina Konc kl. II TF+TŻ, Dominik Wilk kl. II LO. W uroczystościach ponadto udział wzięli: Paulina Kostek, Martyna Kiepura, Dominik Gloc (z kl. II LO). Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Bernardyna Leszczyńska i p. Agnieszka Nowicka.