logo SZ NR 1 w Kłobucku

W dniach 13.-19.maja 2018 roku dwunastu uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku uczestniczyło w spotkaniu podsumowującym trwający dwa lata projekt „Stara ojczyzna. Nowa ojczyzna” realizowany w ramach programu Erasmus+. Opiekę nad uczniami sprawowały Pani Katarzyna Szymczyńska oraz Pani Kamilla Strzeszyna.

Projekt trwający od 1.09.2016 roku realizowały Zespół Szkół Nr 1 w Kłobucku, BORG w Mittersill/Austria, Johannes-Herzog-Gymnasium w Simmern/ Niemcy oraz Istituto d`istruzione superiore Leonardo da Vinci w Chiavennie/ Włochy. Tematem projektu było zjawisko emigracji i imigracji w obecnej i dawnej Europie.
Spotkanie podsumowujące odbyło się w szkole koordynującej projekt BORG w Mittersill. Podczas wizyty uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach nad różnym aspektami imigracji oraz integracji w z miejscowym społeczeństwem. Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentowali podczas uroczystej imprezy podsumowującej, na którą zaproszeni zostali goście z miejscowych szkół i instytucji. W szkole BORG Mittersill odbyła się również debata na temat imigracji i integracji, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych instytucji wspierających uchodźców oraz ludzie, którzy z różnych powodów musieli opuścić swoją ojczyznę i swoich bliskich i rozpocząć życie w nowym środowisku często nie znając języka. Jedni i drudzy opowiadali o swoich doświadczeniach i podkreślali, że bardzo ważna jest integracja z lokalną społecznością. Należy pielęgnować swoje tradycje ale jednocześnie być otwartym na kontakty z innymi. Szczególnie ważna w integracji jest edukacja, gdyż brak wiedzy na temat innych, prowadzi do myślenia o innych stereotypami. Uczestniczący w wymianie uczniowie brali udział również w zajęciach lekcyjnych. Wspólnie z kolegami i koleżankami z Włoch i Niemiec mieli okazję zobaczyć jak wyglądają lekcje matematyki, łaciny, fizyki, języka włoskiego oraz języka angielskiego w szkole austriackiej. Wzięli udział również w zawodach sportowych przygotowanych przez uczniów szkoły koordynującej.
Dodatkowymi atrakcjami pobytu wśród trzytysięczników alpejskich była wycieczka do Salzburga, przejazd kolejkami górskimi na lodowiec Kitzsteinhorn (3029 m n.p.m.) (https://www.kitzsteinhorn.at/pl ), zwiedzanie muzeum Parku Narodowego Hohe Tauern (https://www.austria.info/…/szcz…/park-narodowy-wysokie-taury) oraz wycieczka na jedne z największych wodospadów w Europie znajdujące się w miejscowości Krimml (http://navtur.pl/place/show/1830,wodospady-krimml ).
Wyjazd do Austrii był doskonałą okazją do doskonalenia umiejętności językowych, poznania nowych ludzi i ich punktu widzenia na sprawy imigracji oraz integracji, zasmakowania miejscowej kuchni i podziwiania przepięknych alpejskich szczytów w różnych warunkach pogodowych.
Całość została sfinansowana ze środków programu Erasmus+.

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr