28 marca br. w Zespole Szkół nr 1 w Kłobucku odbył się XVI Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „SZUKAMY MISTRZA”.

Organizatorki – panie Beata Zbrońska  i Małgorzata Śliwa – zaprosiły do udziału uczniów gimnazjów, szkół podstawowych (kategoria wiekowa 14-16 lat)  i szkół ponadgimnazjalnych powiatu kłobuckiego.

Jak co roku zmagania z ortografią przebiegały dwuetapowo: eliminacje szkolne (etap wewnątrzszkolny, którego celem jest wyłonienie pięciu najlepszych uczniów – reprezentantów poszczególnych szkół) i rozgrywki międzyszkolne przeprowadzane w ZS nr 1 w Kłobucku.

W tegorocznym konkursie uczestniczyło 41 osób.

Gimnazja i szkoły podstawowe reprezentowali uczniowie z:

• Opatowa  - K.Smardzewska, M.Pośpiech, M.Płuska
  • Złochowic - M.Desperak, J.Sobczyk,
  • Przystajni - J.Brodziak, N.Berg, K.Grajcar,
  • Truskolas - W.Strzelczyk, P.Dziembała, O.Bugaj,
  • Ostrów n/Okszą - E.Pełka, M.Adamik, K.Winiarek,
  • Miedźna - P.Bernaś,
  • Krzepic
    • SP Nr 1 - K.Skalik, D.Spaczyński, J.Kasprzak, W.Fajer, K.Krawczyńska,
  • Kłobucka
    • SP Nr 2 - N.Pytel, P.Kaźmierczak.
    • SP Nr 3 - A.Pawłowska, K.Nowakowska, A.Puchała, O.Kowalczyk, S.Makles.

Natomiast szkoły ponadgimnazjalne:

• ZS Nr 1 w Kłobucku - M.Janowski, O.Trepka, O.Olczyk, K.Żurkowska, K.Wysocki,
  • ZS Nr 3 w Kłobucku - Z.Kozak, P.Bogacz, P.Myślińska, A.Długosz, A.Jura, T.Nowakowski
  • ZS w Krzepicach - N.Zając, J.Filak, M.Pyzik.

Uczestników konkursu, jak również towarzyszących im nauczycieli w imieniu organizatorów powitała pani wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku – Bożena Trzepizur, życząc wszystkim przysłowiowego połamania piór i znalezienia mistrza ortografii powiatu kłobuckiego.

Znawcy ortografii zmagali się w tym roku z tekstem, ukazującym czternastoipółletniego superbohatera, który miał przeżyć przygodę życia w Bieszczadach.

Uczniowie prezentowali wyrównany poziom umiejętności ortograficznych.

Komisja w składzie: p.D.Chalińska, A.Grygiel, M.Sobańska, I.Głąb,E.Biernacka-Pacha, D.Mikołajczyk-Bednarska, D.Ciemięga, A.Biernacka,J.Malcher, S.Płuska, A.Soluch i A.Maciosek pracowała bardzo rzetelnie i wyłoniła Mistrzów Ortografii XVI MKO.

W kategorii wiekowej 14-16 lat (uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych)

• I miejsce zajął Piotr Kaźmierczak (SP nr 2 w Kłobucku)
  • II miejsce Kinga Grajcar (SP w Przystajni)
  • III miejsce Olga Kowalczyk (SP nr 3 w Kłobucku)

wyróżnionienia:

• Annę Pawłowską (SP nr 3 w Kłobucku)
  • Wiktorię Fajer (SP nr 1 w Krzepicach).

Natomiast spośród uczniów  szkół ponadgimnazjalnych

• I miejsce Alicja Długosz (ZS nr 3 w Kłobucku)
  • II miejsce zajął reprezentant ZS w Krzepicach – Marcin Pyzik,
  • III miejsce Paulina Bogacz (ZS nr 3 w Kłobucku)

wyróżnienia

• Oliwię Trepkę (ZS nr 1 w Kłobucku)
  • Zuzanna Kozak (ZS nr 3 w Kłobucku).

Nagrody książkowe (ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku), dyplomy, wyróżnienia  i podziękowania dla nauczycieli wręczyła dyrektor ZS Nr 1 w Kłobucku – p. Anna Nowicka i naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej - p.Joanna Kulejewska.  Organizatorki zmagań ortograficznych podziękowały paniom polonistkom  za pracę, uczestnikom za liczne przybycie, zwycięzcom gratulowały umiejętności i wiedzy.

Młodzież  w czasie pracy komisji obejrzała film promujący kierunki kształcenia w ZS Nr 1 oraz prezentację multimedialną ukazującą działania podejmowane przez uczniów i nauczycieli

O uczestników konkursu zadbała klasa gastronomiczna, która pod czujnym okiem nauczycieli zawodu przygotowała poczęstunek.