W dniach 12-15 marca 2018 r. uczniowie Bartek Morawski i Tymoteusz Luterek oraz nauczyciele Joanna Morawska i Karina Hutna z Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku uczestniczyli w projekcie Erasmus+ we Włoszech (Chiavenna). Temat projektu brzmiał „Stara ojczyzna, nowa ojczyzna”.

W trakcie kilkudniowego pobytu uczniowie z Polski, Niemiec, Austrii i Włoch dyskutowali o powodach opuszczania ojczystego kraju, tolerancji wobec obcych kultur i innych narodowości. Uczniowie w trakcie spotkania prezentowali zmontowane przez siebie filmiki dotyczące przepisów kulinarnych wybranych dań . Następnie zaprezentowane dania gotowali wspólnie z rodzinami włoskimi w ich domach. Gotowe potrawy zostały przywiezione do szkoły gdzie odbywała się degustacja.

Każdy z uczestników prezentował jakiś przepis, który w danym kraju przyjął się ale został zapożyczony z innego kraju. Nie były to więc potrawy typowo polskie, włoskie czy też austriackie.

W trakcie kolejnego dnia projektu uczestnicy zwiedzili urocze miasteczko wloskie Bergamo oraz Chiavennę. Mieli możliwość poznać zwyczaje swoich włoskich kolegów i koleżanek co było tym łatwiejsze, że nie byli zakwaterowani w hotelu lecz bezpośrednio w rodzinach włoskich. Było to dla nich dużym wyzwaniem lecz także okazją do komunikacji w językach obcych.

Cieszę się bardzo, że mogłem uczestniczyć w programie Erasmus+. Wyjazd oceniam bardzo pozytywnie: podszkoliłem język, poznałem włoskie tradycje i zobaczyłem wiele wspaniałych miejsc. Uważam, że wyjazd dał mi dużo frajdy i chciałbym uczestniczyć jeszcze raz w takim projekcie jeśli byłaby taka możliwość.
Bartek M

Wyjazd do Włoch był cudowny, ciekawie było poznać nowe regiony , ludzi , kuchnie i potrawy pochodzące z różnych krajów. Potrawy, które przygotowaliśmy bardzo przypadły do gustu naszym
nowym przyjaciołom, byli ciekawi naszej kuchni co jemy itp. Myślę, ze przez wyjazd podszkoliłem swój angielskim , używałem go non stop i nareszcie miałem chwile by go wykorzystać. Bardzo się cieszę, ze mogłem uczestniczyć w tak dobrze zorganizowanym Projekcie Erasmus+
Tymek