Dnia 07 marca 2018 roku uczniowie kl. II TŻ oraz III TŻ wzięli udział w warsztatach laboratoryjnych na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Warsztaty rozpoczęły się od podziału uczestników na dwie grupy.
Pracownicy Wydziału przygotowali dla uczniów tematy zajęć, tak, aby grupy mogły wymieniać się w salach laboratoryjnych. Pierwsze zajęcia z zakresu chemii analitycznej jakościowej prowadzone były przez dr inż. Annę Grosser oraz mgr Lucynę Gądek. Uczniowie po szkoleniu wstępnym, podczas którego zapoznali się z zasadami pracy i przepisami BHP, przystąpili do zajęć z analizy jakościowej – wykrywania kationów i anionów.
Zadanie 1 dotyczyło wykrywania kationów; zadaniem uczniów było zidentyfikowanie jonów różnych metali na podstawie reakcji z odpowiednimi odczynnikami. W tym celu do płytek porcelanowych, za pomocą pipetek Pasteura, uczniowie dodawali odczynniki z określonym kationem oraz kolejno odczynniki zestawione w przygotowanej tabeli, do której należało również wpisać wyniki obserwacji.
Zadanie 2 związane było z wykrywaniem anionów. Uczniowie otrzymali statywy z 6 roztworami. Ich zadanie polegało na zidentyfikowaniu anionów. W roztworach występowały następujące aniony: Cl-, NO3-, SO42-, SCN-, CO32-. Analizę należało przeprowadzić na płytkach, podobnie jak analizę kationów, z tym, że tym razem należało dodać kilka kropel AgNO3, BaCl2 oraz KMnO4. Drugie zajęcia z zakresu biologii molekularnej prowadzone były przez dr Małgorzatę Worwąg. Uczniowie izolowali DNA z kiwi według przygotowanego przepisu doświadczenia.
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Agnieszka Nowicka, p. Dorota Lang oraz p. Anna Wiśnik.