logo SZ NR 1 w Kłobucku

W dniu 7.12.2017 młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku wraz z nauczycielkami Beatą Dobrowolską i Kamillą Strzeszyną udała się na wycieczkę do Berlina. W stolicy Niemiec uczniowie zobaczyli wiele zabytków oraz miejsc, które każdy turysta będący w Berlinie powinien zobaczyć.

Podczas długiego spaceru po mieście uczniowie zobaczyli Plac Aleksandra z Wieżą Telewizyjną, aleję Unter den Linden, gdzie znajduje się wiele historycznych budowli, m.in. Opera Państwowa, Stara Biblioteka, budynki Ambasady Federacji Rosyjskiej oraz Uniwersytet Humboldta.

Niedaleko alei przy Bebelplatz znajduje się Pusta Biblioteka- symboliczny pomnik upamiętniający datę 10 maja 1933, kiedy to w samym sercu Berlina, przed Uniwersytetem Humboldta kilka miesięcy po przejęciu władzy, faszyści spalili publicznie kilkadziesiąt tysięcy książek. Były to książki niezgodne z hitlerowską ideologią, które nie propagowały niemieckiego narodowo-socjalistycznego ducha. Wykaz objął zarówno pisarzy niemieckich, jak i zagranicznych. Kolejnym punktem na trasie pieszej wędrówki po stolicy Niemiec była Brama Bandenburska oraz Budynek Parlamentu Niemieckiego, skąd uczniowie udali się pod Kolumnę Zwycięstwa.

Na trasie spaceru znalazły się również Kościół Pamięci oraz ulica Kürfürstenstraße z piękną bożonarodzeniową iluminacją świetlną. Ostatnim punktem pobytu w Berlinie był Plac Poczdamski, gdzie znajduje się m.in. kompleks budynków Sony Center. Plac Poczdamski jest jednym z największych i najtłumniejszych placów miasta, znany również z historycznego koncertu Rogera Watersa "The Wall.

Po pieszej wędrówce trwającej około 5 godzin młodzież spędziła miłe chwile na jednym z jarmarków bożonarodzeniowych. Jarmarki Bożonarodzeniowe wpisały się na stałe w przedświąteczną tradycję w Niemczech. W każdym małym miasteczku na około miesiąc przed Bożym Narodzeniem odbywają się przedświąteczne imprezy. W Berlinie jest ich około setki. Przyciągają turystów z całego świata.Na każdym kroku można było usłyszeć różne języki.

Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 spędzili czas na jarmarku przy Placu Poczdamskim, skąd zmęczeni i zmarznięci udali się do autobusu i o godzinie 20 wyruszyli w drogę powrotną.

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr