Podsumowanie stażu we Francji
kapitaluniamin
Ciekawą prezentacją multimedialną oraz obiadem, na który podano potrawy francuskie, 18 listopada podsumowano w naszej szkole realizację projektu stażu we Francji.
Zaprezentowano projekt od jego narodzin, poprzez rekrutację uczestników, przygotowanie kulturowo-językowe do momentu realizacji – wrześniowej praktyki uczniów w restauracjach francuskiej Owernii. Uczestnicy przedstawili swoje wrażenia z miesięcznego pobytu we Francji oraz nauki sztuki kulinarnej pod okiem francuskich mistrzów. Do tego dołączyli ciekawe zdjęcia ukazujące kulisy ich pracy, a także relacjonujące wycieczki po regionie oraz pięknej stolicy Francji.
,,Podczas stażu nabyłem wiele pożytecznych umiejętności, poznałem nowych ludzi w innym kraju oraz podszlifowałem swój język francuski." –Szymon

,,Praktyki bardzo mi się podobały, zwiedzanie oraz pracę uważam za udane. W pracy wiele się nauczyłem oraz miałem styczność z językiem francuskim. Rodzina również była bardzo miła, tak samo jak mieszkańcy Francji.’’- Maciej

,,Pobyt  we Francji nauczył mnie wielu rzeczy. Bardzo jestem zadowolona, że mogłam staż spędzić we Francji. W mojej restauracji dużo się nauczyłam i poznałam miłych ludzi, którzy mi pomagali. Bardzo chciałabym tam wrócić. Ten wyjazd będę pamiętać do końca życia.’’- Iza

,,Przed rozpoczęciem pracy w tej restauracji bardzo się bałam, jednak już po pierwszym spotkaniu z szefem wiedziałam, że będzie mi tam dobrze i miałam rację. Wszyscy pracownicy byli sympatyczni, zgrani ze sobą, a przede wszystkim bardzo ciepło mnie przyjęli i pomagali mi, gdy tylko tego potrzebowałam. Jestem bardzo zadowolona, że trafiłam właśnie do tej restauracji.’’- Justyna P.

,,Nie spodziewałam się, że pracownicy restauracji tak miło mnie przyjmą. Byli oni bardzo pomocni i wyrozumiali. Przyjemnie się tam pracowało i chętnie wracało każdego dnia. Dużo się nauczyłam. Z uśmiechem na twarzy będę wspominała ten wyjazd. Bardzo chciałabym tam wrócić i zostać na dłużej.’’– Justyna B.

,,Cieszę się, że miałam okazję wyjechać na taki staż. W restauracji panowała miła atmosfera, a personel był sympatyczny i pomocny. Bardzo dużo się tam nauczyłam. Będę mile wspominała czas tam spędzony i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócę."– Ania

,,Bardzo mi się podobało na praktykach - mili i sympatyczni ludzie, nauczyłam się mnóstwa nowych rzeczy. Paryż jest przepiękny! Każdy powinien jechać na takie praktyki - jest to świetny sposób na naukę języka oraz poznanie Francji i oczywiście nabycie nowych umiejętności. Jestem bardzo zadowolona z wyjazdu.”- Kamila

,,Staż był super! Wiele się nauczyłem, poznałem fajnych ludzi oraz inną kulturę. Było to dla mnie dużym doświadczeniem.”-Rafał

Następnie podano obiad składający się z:
- przystawki – sałatki z grzankami z serem kozim,
- dania zasadniczego – magret de canard (pierś kaczki) w sosie porzeczkowym z grillowanymi warzywami,
- deseru – tarty Tatin z lodami śmietankowymi.

W podsumowaniu brali udział zaproszeni przez młodzież goście – członkowie zarządu Starostwa Powiatowego w Kłobucku: Starosta p. Roman Minkina, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia Starostwa Powiatowego p. Maciej Biernacki, dyrektor Hotelu Restauracji Wenecka p. Wojciech Śleszyński, dyrektor szkoły p. Anna Nowicka, księgowa p. Alina Bogacz, kierownik szkolenia praktycznego p. Wioletta Szlązak, p. Olga Biernacka i p. Anna Wiśnik, które sprawowały opiekę nad uczniami podczas praktyk  oraz koordynator projektu p. Kamila Bogacz-Bugaj. Efekty miesięcznej pracy naszych uczniów u francuskich restauratorów pozytywnie zaskoczyły gości, którzy podkreślili ogromną wartość takich przedsięwzięć. Projekt stażu we Francji realizowany był już w naszej szkole po raz trzeci, kolejny – czwarty jest już w trakcie realizacji.
Na koniec spotkania Pan Starosta i Pani Dyrektor wręczyli uczniom dokumenty Europass Mobilność oraz certyfikaty przygotowane przez szkołę i organizacje przyjmujące stażystów na praktyki.

Projekt „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”, realizowany przez FRSE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. KE nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

Do wiadomości podała mgr Kamila Bogacz-Bugaj