Sprawozdanie z konferencji nt. zasad zarządzania projektami mobilności dla instytucji realizujących projekty na zasadach programu Erasmus+

Dnia 8 października 2018 nauczycielki Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku: Olga Biernacka, Kamila Bogacz-Bugaj, Anna Kasprzak uczestniczyły w szkoleniu nt. zasad zarządzania projektami mobilności dla instytucji realizujących projekty na zasadach programu Erasmus + finansowane ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój konkurs 2018, które odbyło się w Warszawie w Hotelu Mercure Centrum.

Szkolenie wiąże się z realizacją projektu „Europejska mobilność drogą do sukcesu zawodowego”, który dotyczyć będzie praktyk zawodowych za granicą we Francji i w Niemczech dla uczniów i nauczycieli kierunków kształcenia: Technik żywienia, Technik pojazdów samochodowych, Technik mechanik CNC. W trakcie szkolenia w pierwszej części  poruszone zostały następujące zagadnienia:

• dane statystyczne zwycięskich projektów w konkursach z ostatnich lat
  • zarządzanie projektem – kwestie formalne: forma dofinansowania, sprawozdawczość, identyfikacja wizualna, zasada równości szans, zmiany w umowie finansowej, załączniki do umowy
  • zarządzanie projektem – kwestie jakościowe: rekrutacja i kwalifikowalność uczestników, współpraca z partnerami (pośrednikami), przygotowanie uczestników do wyjazdu, monitorowanie postępów uczestników i realizacji programu stażu/szkolenia, certyfikacja (Europass Mobilność, ECVET), ewaluacja i upowszechnianie.

W drugiej części szkolenia prowadzący szkolenie wyjaśnili uczestnikom zagadnienia:

• umowa pomiędzy beneficjentem a uczestnikiem mobilności: zasady jej sporządzania, najważniejsze postanowienia, zapisy dot. płatności, sprawozdawczość uczestnika, porozumienie o programie zajęć, zobowiązanie do zapewnienia jakości mobilności, oświadczenie uczestnika projektu dot. przetwarzania danych osobowych,
  • systemy internetowe do obsługi projektów: system dokumentacji on-line,  formularz SL, system Mobility Tool.

Ostatnia część spotkania dotyczyła kwestii finansowych realizowanego projektu.

Jesteśmy na FB

Pracownia CNC Kłobuck Zagórze