Projekty

Podsumowanie projektu "Zdrowie poprzez odżywianie się i ruch"
min_4W dniach 26-28 maja 2015 roku odbyło się uroczyste podsumowanie realizacji dwuletniego projektu Comenius. Głównym celem wizyty w Polsce było zaprezentowanie działań przeprowadzonych w ramach projektu Comenius przez wszystkie kraje partnerskie – Polskę, Niemcy, Austrie i Włochy.
Uczniowie z Polski przedstawili w swojej prezentacji multimedialnej mnóstwo przedsięwzięć, nad którymi pracowali pod czujnym okiem nauczycieli oraz koordynatora projektu – pani Magdaleny Trzepizur.
W trakcie dwuletniej pracy nad projektem w Zespole Szkół Nr 1 przeprowadzono mnóstwo konkursów i akcji związanych z tematyką projektu, na przykład konkurs na logo projektu, konkurs na fotografię kulinarną i sportową, akcję plastyczną "Mój wymarzony ogród", akcję profilaktyczną "Stop nałogom" i wiele, wiele innych.

Sprawozdanie z wizyty u Włochów
min_1W dniach 27-30 kwietnia 2015 roku odbyła się przedostatnia wizyta studyjna realizowana w ramach projektu Comenius "Zdrowie poprzez odżywianie się i ruch". Uczniowie (Dawid Cieśla, Paulina Smulska, Sylwia Kurzacz) wraz z opiekunami (p. Magdalena Trzepizur, p. dyr. Anna Nowicka, p. Joanna Morawska) udali się do miejscowości Treviso we Włoszech. Program wizyty był bardzo interesujący. Uczniowie zwiedzili Wenecję wraz z przewodnikiem, a także Padwę. Tematem spotkania był ogród jako miejsce rekreacji oraz produkcji zdrowej żywności. W związku z tym włoscy partnerzy zorganizowali również zwiedzanie pięknych ogrodów oraz farm, na których uprawiana jest ekologiczna żywność. Zaskoczeniem dla polskiej grupy była wizyta w gospodarstwie, które jest prowadzone przez osoby mające problemy psychologiczne, a także byłych więźniów.
Uczestnicy wymiany pracowali również nad projektem. Każda grupa z krajów partnerskich (Niemiec, Austrii, Włoszech) przedstawiła prezentację multimedialną na temat ziół uprawianych w ogrodach w danym kraju. Grupa z Polski przygotowała również prezentację na temat najpiękniejszych ogrodów w Polsce oraz krótki film przedstawiający pracę uczniów ZS Nr1 nad makietami ogrodów.
Pod koniec wizyty omówiono również następne spotkanie, które będzie miało miejsce w Polsce. Będzie to ostatnia wizyta podsumowująca dwuletnią pracę nad projektem.

Do wiadomości podała p. M. Trzepizur

„Zdrowie poprzez ruch i odżywianie się”
min_3min_1min_2W dniach 21.09-25.09.2014roku odbyła się kolejna wizyta uczniów w ramach Programu Comenius. Spotkanie odbyło się w szkole w Mittersill w Austrii. W spotkaniu  oprócz szkoły austriackiej i polskiej wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze szkół w  Simmern/Niemcy oraz w Treviso/Włochy, Zespół Szkół nr1 reprezentowali uczniowie Mateusz Wieczorek i Damian Kemuś z klasy IVTI, Marta Waleszczyńska z klasy IILO oraz Dorota Puchała z klasy IITF.
Opiekę nad uczniami sprawowały mgr Dorota Szymczyńska oraz mgr Kamilla Strzeszyna.

Wyjazd do Włoch
min_2min_1min_3W dniach od 26–29 maja uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w wizycie we Włoszech w ramach realizacji projektu Comenius pt. Zdrowie poprzez odżywianie i ruch”. Uczniowie (Karina Brzozowska, Dawid Cieśla oraz Jakub Olejnik) wraz z nauczycielami (p. Magdaleną Trzepizur i p. Małgorzatą Cięciwą – Król) udali się do Treviso, gdzie mieści się szkoła włoskich partnerów. Cały program wizyty wyglądał bardzo interesująco – uczniowie mieli szansę zwiedzić Wenecję, a także wziąć udział w spływie w okolicach miejscowości Trent.

Międzynarodowe gotowanie …
minW dniach 17 – 20 marca Zespół Szkół Nr 1 w Kłobucku gościł partnerów z Austrii, Niemiec i Włoszech w ramach realizacji projektu Comenius „Zdrowie poprzez odżywianie i ruch”.
Głównym punktem wizyty było wspólne gotowanie pysznych, a przede wszystkim zdrowych potraw. Uczniowie zagraniczni wraz z uczniami przygotowali w grupach międzynarodowych potrawy takie jak: tartę budyniowa z bananami, przystawkę z musem z awokado i łososiem, zapiekane pomidory nadziewane pieczarkami, sałatkę owocową w czekoladowych pucharkach, tartę z serkiem mascarpone i musem truskawkowym, tartinki z ogórka, koktajl brzoskwiniowy, kurczak z suszoną śliwką, mus bananowy z herbatnikami, mus owocowy, orzeźwiające smoothie, rożki z salsą pomidorową i kminkiem, napój owocowa tęcza, a wszystko to pod czujnym okiem nauczycieli i specjalistów z zakresu żywienia – p. Anny Wiśnik, p. Magdaleny Polis, p. Iwony Gloc oraz p. Pawła Wróblewskiego.

Wyjazd uczniów naszej szkoły do Austrii
min_1min_2Uczniowie w ramach projektu „Comenius” w połowie lutego 2014 r wyjechali kolejny raz na wymianę młodzieży do Austrii, do szkoły partnerskiej w Mittersill położonej w Alpach. Tematem projektu jest propagowanie zdrowego odżywiania i sportu, dlatego też szczególny nacisk położony był na aktywność ruchową młodzieży. Krajami partnerskimi naszej szkoły są Niemcy, Austria i Włochy. W czasie trwania projektu młodzież będzie dwukrotnie odwiedzać każde z tych państw.
Podczas wizytowania szkoły w Mittersill uczniowie mieli okazję hospitować lekcje swoich partnerów. Wspólny projekt naszej i austriackiej szkoły, odbył się pod hasłem „Zdrowy styl życia poprzez odżywianie i ruch”. Uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach ze swoimi austriackimi, niemieckimi i włoskimi rówieśnikami nad projektem, tworzyli ankiety, prezentowali na forum wyniki swojej pracy, hospitowali lekcje w partnerskiej placówce.