DNI LOGISTYKI
minW dniach 25-26 kwietnia br. odbyły się Dni Logistyki. Celem przedsięwzięcia było rozpowszechnianie i popularyzowanie wśród młodzieży wciąż rozwijającej się w Polsce branży logistycznej oraz motywowanie młodych ludzi do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie logistyki. Często logistyka kojarzy się nam z transportem i spedycją, a przecież to tylko jedno z wielu ogniw logistyki... W ramach pierwszego dnia imprezy w ZS Nr 1 odbył się konkurs dla uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk. Przeprowadzony był w formie turnieju z udziałem widowni. W czteroosobowych grupach klasy I, II, III i IV walczyły o główną nagrodę - wycieczkę do Śląskiego Cenrtum Logistyki w Gliwicach. Konkurs pod hasłem „Logistyka – zawód na dziś” składał się z czterech etapów: 1) Logistyka – moja pasja 2) Logistyka, to czytam 3) Informacja w logistyce 4) Just in time. Zwycięzcami konkursu została niespodziewanie klasa pierwsza w składzie: Dominika Międła – lider grupy, Paulina Kurzacz, Klaudia Ochęduszka, Damian Turek. Gratulujemy!!!
Każdy z uczestników konkursu otrzymał upominek – gadżet ufundowany przez LGD „Zielony Wierzchołek Śląska”.
Następnym punktem obchodów Dni Logistyki był wykład dla wszystkich zainteresowanych uczniów pt.: „Rola i znaczenie logistyki w przedsiębiorstwie”. Wykład poprowadził dr inż. Dariusz Krzywda – Kierownik Zakładu Transportu Instytutu Logistyki i Zarządzania Międzynarodowego Politechniki Częstochowskiej. W spotkaniu uczestniczył m.in. Pan Maciej Biernacki - wicestarosta Powiatu Kłobuckiego „Logistyka jest bardzo ważną dziedziną gospodarki. Umiejętne zastosowanie procesów logistycznych pozwala uzyskać na rynku przewagę konkurencyjną. Cieszę się, że w Zespole Szkół Nr 1 w ofercie edukacyjnej jest zawód technik logistyk, bo to zawód z przyszłością.” mówił M. Biernacki. Po prawdziwie logistycznym dniu nauki przyszedł czas na wyjazd. I tak kolejny dzień, 26 kwietnia spędziliśmy w Centrum Dystrybucyjnym POLOmarket w Kłobucku przy ul. Głównej 3. Na wycieczkę do CD POLOmarket wybrali się uczniowie kształcący się w zawodach: technik logistyk i technik ekonomista. Uczniowie zwiedzali budynek firmy od wewnątrz. Mieliśmy okazję zaobserwować pracę środków transportu wewnętrznego wykorzystywanych w magazynowaniu towarów. Poznaliśmy układ technologiczny magazynu, strefy magazynów, technologie składowania towarów w magazynach wysokiego składowania, gospodarkę palet EUR, a także akumulatorownię. Następnym punktem wycieczki była prelekcja dla uczniów w sali konferencyjnej. Pracownicy Centrum Dystrybucyjnego POLOmarket opowiedzieli o całym łańcuchu dystrybucyjnym sieci POLOmarket na terenie Polski. Uzyskaliśmy także szereg odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące pracy na różnych stanowiskach oraz o zasadach rekrutacji. Dni Logistyki w Kłobucku odbyły się po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że kolejne, w przyszłym roku szkolnym, wzbudzą niemniejsze zainteresowanie uczniów. Mamy także nadzieję na jeszcze większe zaangażowanie sponsorów oraz lokalnych firm i przedsiębiorców, niezbędne do realizacji tego przedsięwzięcia.

Do wiadomości podała p. U. Borowska