XIV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny rozstrzygnięty!
min_1min_3min12 kwietnia 2016r. odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Szukamy Mistrza”. Organizatorki – panie Małgorzata Śliwa i Beata Zbrońska, polonistki Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku – już po raz 14. zaprosiły do udziału uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu kłobuckiego.
Konkurs zwyczajowo przebiega w dwóch etapach: szkolnym (etap wewnątrzszkolny, którego celem jest wyłonienie pięciu najlepszych uczniów – reprezentantów danej szkoły) i międzyszkolnym, przeprowadzanym w ZS nr 1 w Kłobucku.

W bieżącym roku szkolnym do konkursu zgłosiło się 40. osób. Gimnazja reprezentowali uczniowie z: Przystajni (Aleksandra Urbańczyk, Monika Kucharczyk, Piotr Rudzki), Wręczycy Wielkiej (Wiktoria Bryła, Mikołaj Jarząbek, Michał Kot, Jakub Marjanowski, Mateusz Dureczek), Opatowa (Maja Morawska, Paulina Myślińska, Milena Giza, Paulina Bogacz), Krzepic (Weronika Izydorczyk, Joanna Filak, Wiktoria Suchańska, Jaśmina Kotas, Natalia Zając) i Kłobucka (Monika Aleksandrów, Alicja Długosz, Anna Pawłowska, Dominik Dłubała). Szkoły ponadgimnazjalne natomiast reprezentowali uczniowie kłobuckich szkół: ZS nr 1 (Gabriela Rendak, Anna Pokora, Kamila Rurańska, Beata Lada, Karolina Tekielska, Magdalena Kulej), ZS nr 2 (Monika Pawlak, Kamila Pyrgiel, Paulina Romańczyk, Katarzyna Radlak), ZS nr 3 (Adam Wrocławski, Tomasz Nowakowski, Paweł Dylewski, Ada Bryś, Marcin Krotla) i ZS w Krzepicach (Daria Cer, Przemysław Banaszczyk, Marcin Pyzik, Arkadiusz Antczak).
Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Anna Nowicka powitała uczestników konkursu i towarzyszących im nauczycieli – opiekunów, życząc wszystkim powodzenia w poszukiwaniach mistrza ortografii powiatu kłobuckiego.
Uczestnicy konkursu tym razem zmagali się z tekstem poświęconym Henrykowi Sienkiewiczowi i bohaterom jego „Trylogii”, w której „[…] stworzył całą galerię ponadprzeciętnych, nietuzinkowych bohaterów. Czyż Rzędzian, postać drugoplanowa „Ogniem i mieczem”, pacholę Skrzetuskiego nie należy do tego grona? Ten szesnastoipółletni szlachcic chodaczkowy z Podlasia, mimo młodego wieku, jest już w opinii Zagłoby „frantem kutym na cztery nogi”. To łebski, interesowny gołowąs, który m. in. nie waha się podjąć ryzykownej gry, wkradając się w łaski Bohuna, kozackiego pułkownika, aby odbić Helenę, ukochaną Skrzetuskiego. Spójrzmy teraz na Andrzeja Kmicica, bohatera „Potopu”. Ten chorąży orszański, sławny żołnierz, który odznaczył się męstwem w bitwie z armią kozacko-tatarską Chmielnickiego pod Beresteczkiem, w czasie wojen na rubieżach wschodnich stosował partyzanckie metody. Gwałtowność i samowola hardego kawalera komplikuje jego relacje z mieszkańcami Żmudzi, a hałastra kompanów żądnych grabieży, obciążonych wyrokami sądowymi, nie przynosi mu chluby w spokojnym zaścianku. Nasz chojrak rychło zrozumie popełnione błędy i będzie robił wszystko, by zadośćuczynić wyrządzonym krzywdom. […]” Uczniowie prezentowali wyrównany poziom umiejętności ortograficznych.
Komisja (w składzie: p. A. Stawska-Kulej, G. Jędrak, I. Wystalska, R. Palasińska, B. Kin, A. Grygiel, E. Biernacka-Pacha, A. Detka, D. Nodzyńska-Mros) pracowała bardzo rzetelnie i wyłoniła Mistrzów Ortografii XIV MKO.
W kategorii gimnazjów najlepszymi okazali się: I miejsce – Alicja Długosz (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku), która najlepiej spośród wszystkich uczestników napisała tekst dyktanda, II miejsce – Paulina Bogacz (Gimnazjum w Opatowie), III miejsce – Paulina Myślińska (Gimnazjum w Opatowie). Wyróżnienie: Natalia Zając (Gimnazjum w Krzepicach) i Aleksandra Urbańczyk (Gimnazjum w Przystajni). W kategorii szkół ponadgimnazjalnych triumfowali następujący uczniowie: I miejsce – Adam Wrocławski (ZS nr 3 w Kłobucku), II miejsce – Tomasz Nowakowski (ZS nr 3 w Kłobucku), III miejsce - Karolina Tekielska (ZS nr 1 w Kłobucku). Nagrody książkowe (ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku), dyplomy i podziękowania dla nauczycieli wręczyła pani dyrektor Anna Nowicka. Organizatorki konkursu podziękowały nauczycielkom języka polskiego za pracę w komisji, uczestnikom za liczne przybycie, a zwycięzcom gratulowały umiejętności ortograficznych. Uczestnicy konkursu w czasie pracy komisji mogli obejrzeć film „Potop” w reż. Jerzego Hoffmana. Opiekę nad młodzieżą sprawowała p. Joanna Zmora. Natomiast uczniowie klas gastronomicznych pod kierunkiem nauczycieli zawodu przygotowali słodki poczęstunek dla wszystkich gości. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy już za… rok.

Do wiadomości podała p. M. Śliwa