Maryla Krasińska na podium
minmin_1Dnia 08.02.2016r nasza uczennica Maryla Krasińska została nagrodzona za zajęcie III miejsca w Powiatowym Konkursie Kaligraficznym „I Ty możesz zostać mistrzem pióra” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy, Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach przy merytorycznym wsparciu Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie. Uroczysta Gala podsumowująca konkurs odbyła się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Częstochowie. Jak podali organizatorzy na konkurs wpłynęło 367 prac z powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i myszkowskiego. Uczniowie klas szkół ponadgimnazjalnych mieli za zadanie przepisać tekst „Ody do młodości” Adama Mickiewicza.
Jury zwracało uwagę na estetykę pracy, umiejętne prowadzenia pióra (praca musiała być napisana tradycyjnym piórem z obsadką), elementy ozdobne w postaci inicjałów. Praca Maryli spełniała wszystkie warunki konkursu. Jak sama autorka mówi, na co dzień nie piszę piórem, ale udział w tym konkursie był dla niej oderwaniem się od takiego „zwykłego” pisania, nad którym się nie zastanawiamy. Przepisywanie tekstu nie było proste, bo i narzędzia: pióro z obsadką i atrament w kałamarzu stawiały wysokie wymagania. Najpierw trzeba było się z nimi oswoić, czemu służyły zorganizowane w grudniu Warsztaty Kaligrafii w świetlicy szkolnej naszej szkoły pod kierunkiem p. Agnieszki Detki i p. Marty Wawrońskiej-Koch. Praca nad twórczym przepisaniem tekstu zajęła Maryli kilka godzin. Jako przedstawicielka szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu udzieliła również wywiadu dziennikarzom Radia Katowice i Radia Fiat.

Do wiadomości podała p. M. Wawrońska-Koch