Stażystka z Niemiec
min_1Dnia 07.01.2015 naszą szkołę, odwiedziła Alexandra Hoeng – nauczycielka matematyki i religii. Pod opieką mgr Anny Kasprzak, stażystka zwiedziła budynek szkoły i warsztaty szkolne, spotkała się z dyrekcją mgr Anną Nowicką i mgr BożenąTrzepizur, uczestniczyła w następujących zajęciach lekcyjnych: język angielski (prowadząca: przez mgr Zofię Wysocką, temat lekcji: Pisanie e-maila do przyjaciela. Zadania maturalne.), religia (prowadzący: dr Artur Dąbrowski, temat: Pojęcie miłości według filozofii papieża Benedykta XVI, Josepha Ratzingera), matematyka (mgr Bożena Trzepizur: Symetria środkowa).
Nauczycielka zwiedziła również nowoczesną pracownię CNC, gdzie mgr inż. Jacek Rudzki zapoznał naszego gościa z wyposażeniem sali oraz specyfiką technologii obrabiarek sterowanych numerycznie za pomocą komputera.
Pani Hoeng dowiedziała się również wiele o współpracy naszej szkoły z zagranicą i o projektach międzynarodowych realizowanych w szkole w ostatnich latach.
Pani Alexandra Hoeng przeprowadziła również lekcję religii w języku niemieckim, przy tłumaczeniu mgr Anny Kasprzak. Lekcja wywarła ogromne wrażenie na uczniach. Praktyczne przykłady przytoczone przez Panią Alexandrę Hoeng z historii chrześcijaństwa ukazały uczniom wspólne cechy wszystkich chrześcijan wznoszące się ponad bariery językowe, bariery czasu czy jakiekolwiek inne.
Następnie Pani Alexandra Hoeng dołączyła do grupy 26 nauczycieli stażystów i opiekunów z Niemiec (Land: Bawaria), którzy przybyli do Częstochowy w ramach współpracy międzynarodowej, projektu wymiany stażystów. Nauczyciele od wielu lat odwiedzają Polskę, miasto Częstochowę. Projekt koordynuje CJE – Centrum Języków Europejskich w Częstochowie pod opieką Urzędu Miasta Częstochowy oraz SOD – Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie.
Nauczyciele z Niemiec zwiedzili wiele miast w Polsce, Wrocław, Kraków, Piekary Śląskie oraz Częstochowę. W programie czeka ich jeszcze wiele atrakcji: zwiedzanie klasztoru Jasna Góra w Częstochowie, Jury Krakowsko – Częstochowskiej, a przede wszystkim spotkanie i wspólny obiad z Marszałkiem Województwa Śląskiego, wizyta w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.
Celem spotkań tego typu jest wymiana doświadczeń między nauczycielami z Polski i Niemiec oraz porównanie systemu edukacji w Polsce i w Niemczech.

Do wiadomości podała p. Anna Kasprzak