min_13 czerwca, w naszej szkole odbył się Festyn „Czas na zdrowie”. Mimo niesprzyjającej pogody na zewnątrz, w szkole panowała gorąca atmosfera. W tym dniu odwiedziły nas dzieci i młodzież  z Gminnego Przedszkola nr 4 w Kłobucku, SP nr 1, SP nr 2, Gimnazjum w Kłobucku oraz społeczność lokalna.
Festyn uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, przedstawiciele LGD Zielony Wierzchołek Śląska, MSZiZ, lokalnych przedsiębiorców i producentów ekologicznej żywności, Policji  i Sanepidu. Młodzież w tym dniu brała udział w pokazie filmowym „Śmietnik w mojej głowie” na temat zdrowego odżywiania i stylu życia, w licznych warsztatach tematycznych m.in.: kulinarnych, dietetycznych, kosmetyczno-fryzjerskich, pierwszej pomocy, strzeleckich, wielu ciekawych grach i zabawach sportowych oraz mogli degustować zdrowe potrawy.
W szkole wystawione zostały stanowiska ze zdrową żywnością – można było zjeść potrawy przygotowane przez uczniów technikum żywienia z ekologicznej żywności m.in.: zdrowe kanapki,  koreczki z ogórków, wypić sok ze świeżo wyciskanych pomidorów czy zielone smoothie z dodatkiem szpinaku. Można było również skosztować  miodów polskich i zapoznać się z ich zaletami dla zdrowia oraz  posmakować różnych rodzajów herbat m.in. zielonej, z hibiskusem  i poznać ich walory nie tylko smakowe, ale również zdrowotne.
Festyn był kolejnym etapem promowania zdrowia wśród uczniów naszej szkoły i społeczności lokalnej oraz uczenia odróżniania wartościowych posiłków i pokarmów od niezdrowej żywności.
W trakcie całego festynu na sali gimnastycznej odbywały się gry i zabawy ruchowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mimo deszczu jedną z atrakcji  był rozegrany na boisku szkolnym  mecz: uczniowie kontra nauczyciele ZS Nr 1. Dla przedszkolaków przygotowane zostały m.in.: zajęcia z chustą i tunelem animacyjnym oraz warsztaty kulinarne. Największą frajdą dla najmłodszych uczestników festynu były warsztaty plastyczne i  tatuaże wykonywane przez uzdolnione plastycznie uczennice naszej szkoły. Na zwycięzców w poszczególnych konkurencjach sportowych w trzech kategoriach (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna) czekały medale ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku i nagrody zakupione dzięki wsparciu LGD Zielony Wierzchołek Śląska.

Duże zainteresowanie wśród uczestników festynu wzbudzały zawody w armwrestlingu, w których po raz pierwszy, podczas tego typu imprezy, brały udział również dziewczęta. Puchary dla najlepszych ufundował Burmistrz Kłobucka. Najaktywniejszym  uczestnikiem festynu została Sylwia Różańska z klasy trzeciej Technikum Ekonomicznego, która otrzymała puchar ufundowany przez gazetę „Nowiny Kłobuckie”.
Festyn "Czas na Zdrowie” w naszej szkole możliwy był dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli oraz wsparciu Stowarzyszenia LGD Zielony Wierzchołek Śląska, Miejskiej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Kłobucku, Masarni Wilkowiecko i Mandat, właścicielom gospodarstw ekologicznych i właścicielowi Firmy Orion – Miody Polskie. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy festynu wrócili do domów z uśmiechem na twarzy i na długo zapamiętają tę imprezę.
Organizatorki festynu, panie: Joanna Zmora, Monika Zych i Beata Pluta dziękują za udział w festynie wszystkim uczestnikom,  dyrekcji szkoły, nauczycielom zaangażowanym w prowadzenie warsztatów i zajęć tematycznych oraz wszystkim sponsorom i osobom wspierającym przedsięwzięcie.
Zapraszamy na kolejną edycję już za rok.

Do wiadomości podała mgr Beata Pluta, koordynator konkursu „Czas na zdrowie”