Święto Miłosza na Zamkowej
miloszUczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku w bieżącym roku szkolnym uczestniczyli w programie edukacyjnym Miłosz odNowa zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwo Szkolne PWN w ramach Roku Miłosza.

Działania młodzieży były skoncentrowane na poznawaniu  twórczości i biografii Noblisty.

Nasze Święto Miłosza trwało od 23 marca do 8 czerwca. Zobacz prezentację »».

Rozpoczął je IX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Szukamy Mistrza”, zorganizowany przez polonistki: Beatę Zbrońską i Małgorzatę Śliwę dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimanzjalnych  powiatu kłobuckiego. 35 osób  zmagało się z tekstem dyktanda „Czesława Miłosza miniportret przekorny”. Ukazał on poetę, który nieustannie i ze wzruszeniem powracał do krainy lat dziecięcych – Wileńszczyzny. Był bowiem duchowym spadkobiercą Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zwolennikiem „rodzinnej Europy”. Nazywał Litwę miejscem magicznym, w którym krzyżują się granice Bizancjum  i Rzymu, Wschodu i Zachodu, Północy i Południa, gdzie ożywają duchy przeszłości i rzutują na przyszłość.

W oczekiwaniu na wyniki konkursu uczestnicy obejrzeli montaż słowno-muzyczny „Wiek z Czesławem Miłoszem”, przybliżający postać i twórczość poety. Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie klas ILObd, IILOd, IITI, które doskonalili pod kierunkiem pań: Joanny Cendal, Magdaleny Klimaszewskiej i Zofii Zimmermann. Przenieśliśmy się więc choć na parę minut do kawiarenki literackiej, w której królował sam poeta.

Spotkanie z poezją Miłosza zostało także zaprezentowane w kwietniu naszym gościom ze Szkoły Średniej nr 2 w Mościskach na Ukrainie.

Na przełomie maja i czerwca urządziliśmy tygodniową akcję „Słuchanie Miłosza”, w radiowęźle szkolnym odtwarzano bowiem wiersze czytane przez poetę, jak również piosenki, które powstały do jego tekstów.

3.06. uczniowie klasy I TI umieszczali fiszki-zakładki w dziennikach lekcyjnych i prasie lokalnej, czyli „GAZECIE KŁOBUCKIEJ” i  „TYGODNIKU POWIATOWYM  KŁOBUCK”, informujące o obchodach Roku Miłosza, w tym samym dniu rozwieszali na słupach naszego miasta plakaty z portretem noblisty i najbardziej wymownymi cytatami z jego wierszy. Ulotki przybliżające postać poety rozdawano uczniom, a także mieszkańcom Kłobucka.

Podczas festynu szkolnego zorganizowaliśmy akcję happeningową „Drzewko z wierszami Miłosza”, do odczytania fragmentów utworów wyciąganych z kapelusza udało się namówić uczniów naszej szkoły, także panią wicedyrektor Bożenę Trzepizur i panie: Bożenę Nowińską i Justynę Karwalę oraz pana Wojciecha Grzybowskiego, następnie odbył się minimaraton czytania wierszy noblisty. Swoje umiejętności interpretacyjne zaprezentowali przedstawiciele różnych klas: I LOAC, I LOBD, I LOE2, II LOA i I TŻ.

Podsumowaniem Święta Miłosza było wykonanie dwóch piosenek do tekstów poety: „Przypowieści o ziarnku maku” i „Na cześć księdza Baki” przez Krzysztofa i Łukasza z II TI.

Panie koordynujące projekt: Beata Zbrońska i Małgorzata Śliwa mają nadzieję, że grupie uczniów zaangażowanych w program „MIŁOSZ odNowa” choć trochę udało się przybliżyć artystę mieszkańcom Kłobucka i udowodnić naszym koleżankom i kolegom, że Miłosz wielkim poetą był, poetą, któremu udało się podbić świat.

Do wiadomości podała Beata Zbrońska