min_3Organizatorkami Turnieju Matematycznego są nauczycielki matematyki w Zespole Szkół Nr 1 mgr Bożena Trzepizur, mgr Ewa Piguła, mgr Beata Dobrowolska, mgr Marzena Nowak, mgr Katarzyna Musialik oraz mgr Katarzyna Mrowiec. Gościnnie na konkursie obecna była pani Małgorzata Rojowska emerytowana nauczycielka matematyki naszej szkoły i jednocześnie jedna z inicjatorek tego turnieju. Celem konkursu jest pokazanie uczniom jak można świetnie bawić się matematyką, wykorzystując nie tylko zadania, ale krzyżówki, gry i dostępne pomoce dydaktyczne. Uczniowie bawią się, a jednocześnie uczą się i utrwalają wiele pojęć matematycznych z planimetrii, funkcji kwadratowej, teorii liczb i geometrii. Sześć czteroosobowych zespołów klasowych rywalizowało w konkurencjach tj. układanie kostki TAO, tangramu, układanie drewnianej kostki przestrzennej oraz rozwiązywaniu krzyżówek matematycznych, sudoku, zadań legendarnych i „ciekawych zadań”. Wszystkie konkurencje były punktowane stosownie do poziomu trudności zadania. Rywalizacja była bardzo wyrównana, o wygranej zadecydowała dogrywka – układanie liczb z zapałek.
Wyniki klas przedstawiały się następująco: I miejsce: IITI (93p), II miejsce : IITM (93p), III miejsce: IITE/TL (92p), IV miejsce: IITB/TP (89p), V miejsce: IITŻ (83p), VI miejsce: IILO (82p). Zwycięskim klasom, dyplomy i nagrody wręczyła pani dyrektor Anna Nowicka. Turniej był świetną formą sprawdzenia swoich umiejętności i wiadomości z matematyki szczególnie pod kątem czekającej uczniów matury z matematyki. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, o czym świadczą wyniki przeprowadzonej na jego zakończenie ankiety. Na podstawie jej wyników organizatorzy utwierdzili się w przekonaniu, że cel został osiągnięty. Uczniowie bawiąc się matematyką dużo się uczą i być może to jest dobry sposób, aby bardziej zainteresować uczniów tym przedmiotem. Konkurencje praktyczne są bardzo lubiane przez uczniów i stanowią świetną zabawę.
Celem wszystkich organizowanych Turniejów Matematycznych jest popularyzowanie matematyki wśród uczniów naszej szkoły oraz zachęcanie ich do zgłębiania tajników tej może niełatwej, ale bardzo ciekawej dziedziny wiedzy.

Do wiadomości podała: p.Marzena Nowak