Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji na stronie: http://wszystkoociasteczkach.pl/

baner 1920

Alicja Kedziora

minAlicja Kędziora
w 1998 r. ukończyła Technikum Budowy Maszyn przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Kłobucku. Absolwentka studiów polonistycznych i teatrologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiów doktoranckich na tym Uniwersytecie. Obecnie adiunkt w Katedrze Zarządzania Kulturą Instytutu Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Pracowni Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej. Współautorka podręcznika do nauczania języka polskiego jako obcego. Laureatka nagrody Ars Quaerendi i stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w 2010r. oraz stypendium Ministra Szkolnictwa Wyższego dla młodych naukowców w 2011r.
Po 22 latach od rozpoczęcia szkoły średniej – wspomina - stawiam sobie pytanie o to, co pozostało z wiedzy, która została mi przekazana; odpowiedź wydaje się być zatrważająca, pamiętam przecież niepokojąco mało, z trudem przypominam sobie nazwy przedmiotów zawodowych, z jeszcze większym tytuły podręczników. Pamiętam natomiast, że wówczas Polska ratyfikowała Europejską Konwencję Praw Człowieka oraz uznała jurysdykcję Europejskiego Trybunału. A przecież technikum budowy maszyn, jedna z niewielu wówczas specjalności w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku, było jednym z najlepszych w regionie. Co się stało z wiedzą, zdobywaną przez pięć lat? Toczące się od kilku lat dyskusje wyraźnie dowodzą, że oprócz wiedzy, edukacja na poziomie szkolnictwa ponadgimnazjalnego dostarczać powinna ściśle określonych umiejętności i kompetencji społecznych, które na dalszym etapie kształcenia są równie istotne, jeśli nie istotniejsze od wiedzy, gdyż dają narzędzia, pozwalające ją zdobywać. I chociaż pytanie o klasyfikację maszyn cieplnych bądź urządzeń dźwignicowych zapewne wprowadziłoby mnie w niemały popłoch, to, co dała mi szkoła – wrażliwość etyczną, szacunek do wiedzy, zdolność, a zwłaszcza pragnienie jej poszukiwania, pogłębiania i interpretowania, umiejętność prezentowania własnych poglądów i akceptowania poglądów innych, umiejętność krytycznej oceny rzeczywistości – postawiły mnie na wygranej pozycji zarówno podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, najpierw polonistycznych, potem teatrologicznych, w trakcie studiów doktoranckich i już po zdobyciu stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych, podczas objęcia pierwszej pracy asystenta, potem adiunkta, przyjęcia stanowiska kierownika Pracowni Heleny Modrzejewskiej, dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Kultury UJ, vice-prezesa Fundacji dla Modrzejewskiej. Wszystko jednak wydaje się być mniej ważne wobec tego, że szkoła nauczyła mnie, iż życie nie jest poprzecinaną linią na dłoniach, a niebo to nie prześwit pomiędzy wieżowcami i dzięki niej zrozumiałam, że zawarte w Konwencji prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego przynależy każdemu człowiekowi, także mnie.

Nasza Szkoła

Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku

ul. Zamkowa 6
42 - 100 Kłobuck

Jesteśmy tutaj

tel. / fax 34 317 22 31
34 317 36 90

adres

facebook YT logo bip logo
 

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 8:00 - 16:00
sob. - 8:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr

Informacja

Witryna naszej Szkoły jest w trakcie dużych zmian. Wreszcie będzie można bez problemów przeglądać stronę na komórkach i tabletach.

Nasze certyfikaty, zrealizowane lub realizowane projekty oraz partnerzy

© 2018 Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku. Designed By WarpTheme